Vypravit důstojný pohřeb není levnou záležitostí, a to pozůstalí ani nemusí mít přehnané nároky. Jak nám potvrdili v píseckých a milevských pohřebních službách, cena se zde pohybuje od7000do 22 000 Kč. Kolem 7000 tisíc korun stojí pohřeb bez obřadu.

Ještě do konce loňského roku stát vyplácel pozůstalým, kteří vypravili pohřeb, částku 5000 Kč. Na příspěvek měly nárok jen fyzické osoby. Tato dávka však byla zrušena a dají se očekávát problémy s financováním pohřbů zejména u těch lidí, kteří nemají blízké příbuzné. Přispívá k tomu inárůst DPH u služeb spojených s uložením ostatků.

Pohřební služby v minulém období zaznamenaly větší počet pohřbů jen v rodinném kruhu nebo bez obřadu. Téměř úplně vymizely časově a finančně náročné pohřby vypravované z domu nebožtíka.

Nyní se zřejmě zvýší počet tzv. sociálních pohřbů, protože bude přibývat lidí, kteří se nemohou nebo nechtějí o pohřeb postarat. Postarat se tedy bude muset obec a zaplatí to daňoví poplatníci.

„V loňském roce město Písek pohřbilo tři občany a zaplatilo téměř 40 000 korun. V letošním rozpočtu je na tento účel určena částka 50 000 korun, ale vývoj se dá zatím těžko odhadnout,“ uvedla tisková mluvčí MÚ Jindřiška Váverková.

Obce nemají oporu v zákoně aby vymáhaly od příbuzných náklady na pohřeb. Mohou se pouze přihlásit do dědického řízení, ale výsledek je nejistý.
Sociální pohřby se objevují často také u obyvatel domovů důchodců. „Dosud se ročně vyskytuje tři až pět případů. I vzdálení příbuzní nebo známí za pomoci státního příspěvku pohřeb vypravili. Nyní se raději vzdají pozůstalosti, protože ta většinou ani na jednoduchý pohřeb nestačí,“ říká ředitelka Domova pro seniory Světlo Miluše Štojdlová.

O pohřbení ostatků se tak musí postarat obec, kde měl nebožtík trvalý pobyt, v tomto případě Drhovle a Písek.