Bezmála tři tisícovky držitelů řidičských průkazů v okrese nesmí v těchto dnech usednout za volant motorového vozidla.

Nemají totiž vyměněný řidičský průkaz, což jim zákon ukládal do konce loňského roku. Znamená to, že ten průkaz, který doposud vlastní, je neplatný.
V případě že je zastaví policejní hlídka při silniční kontrole, vystavují se nemalé pokutě. Přestupek nebude totiž posuzován jako že ho doma zapomněli, ale že průkaz nevlastní vůbec.

Jak uvádí statistické zdroje, na písecké straně okresu zbývá k výměně 2255 průkazů, na milevské 614. Řidičáky konkrétní odbory vyměňují samozřejmě i nadále, ale od počátku roku už zájemce zaplatí padesátikorunový poplatek. Ze zákona byla výměna zdarma.

„Další skupinu obyvatel tvoří ti, kteří jsou sice držiteli řidičského průkazu, ale rozhodli se, že už za volant či řidítka do konce svého života nesednou, ať už ze zdravotních či jakýchkoli jiných důvodů. Ti mají povinnost průkaz vrátit a svoje rozhodnutí nám oznámit,“ řekl vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Písku Michal Kovařík.

Tito lidé se totiž vystavují nebezpečí zaplacení vysoké pokuty v řádech desetitisíců korun. Podle zákona o státní správě je totiž postižitelné držení jakéhokoli neplatného průkazu, které státní správa vydává, tedy i řidičáku.

„Nicméně i když už lhůta výměny pominula, když někdo přijde, propadlý řidičský průkaz vrátí a podepíše, že se vzdává řidičského oprávnění, nijak sankcionován z naší strany nebude. Vrácení dokladu je ale jeho povinnost,“ dodal Michal Kovařík.