Po zavedení ekologické daně, která zdražila uhlí o deset procent, čeká zřejmě lidi od příštího roku další zdražování. Podle ministerstva životního rostředí by se poplatek za odvoz popelnic měl až zdvojnásobit a posune se hranice z dosavadní maximální částky, kterou mohou obce vybírat, z 500 na 900 korun.

Ministerstvo údajně zvýšením maximální výše poplatků za popelnice chce dosáhnout toho, aby se více zbytků z domácností recyklovalo. Dokonce radnice v Nové Pace se patrně jako jediná rozhodla zrušit od Nového roku poplatek za popelnice, protože obyvatelé rok od roku vytřídili více odpadků.

Přiklonily by se k tomu i obce na Písecku, jsou k tomu podmínky?


„Musím říci, že naši lidé se naučili třídit, máme sběrný dvůr a nádoby na separovaný odpad. Třídí se možná až na devadesát procent,“ chválí obyvatele sepekovský starosta Stanislav Sedláček a dodává, že hodně pomáhá i škola po výchovné stránce. “Ovšem jsou tu i další náklady, na odvoz na skládku – jezdíme do Milevska, i cena za skládkování se zvedla, to všechno musí obec zaplatit,“ připomněl včera Stanislav Sedláček.

Loni byl poplatek za odvoz odpadu v Sepekově na každého občana 370, letos ho zvýšili na 400 korun. Roční výdaje loni představovaly 800 000 korun, od obyvatel vybral městys 521 000 korun.

„Lidé jsou různými poplatky a zvyšováním cen dost zatíženi a že bychom šli až na hranici 900 korun, nepřipadá v úvahu,“ míní sepekovský starosta. Že by ale poplatek za odpad zrušili, o tom vůbec neuvažují.

Obce prodělávají

I v Protivíně je platba letos stanovena na obyvatele, a to 456 proti loňské částce 420 korun. „Abychom zrušili poplatky, musela by nastat nějaká systémová změna. I tak na to město doplácí z rozpočtu,“ kostatoval Jan Jelínek z Městského úřadu v Protivíně.

Průměrný Čech vyprodukuje 400 kilogramů odpadu ročně, recykluje se však jen pětina. Největší množství končí na skládkách. Podle vládou schváleného Plánu odpadového hospodářství by se stát do roku 2010 měl dostat k padesátiprocentní recyklaci. To podle ministra Bursíkanení možné ez zásadních změn v legislativě a zlepšení současných systémů nakládání s odpady.