Zatímco na GO se prezentovaly významné cestovní kanceláře a agentury z celé České republiky, včetně Písecka, druhý veletrh byl vyčleněn prezentaci turistických možností v regionech. Letos se opět posílil mezinárodní charakter obou veletrhů. Důkazem je nejen hojná účast zahraničních centrál cestovního ruchu, ale také množství prezentovaných zahraničních turistických oblastí.

Region zážitků

Mezi tradičními účastníky veletrhu Regiontour nechyběli ani tentokrát Jihočeši. Přivezli sem řadu propagačních materiálů. K novinkám, o kterou byl mimořádný zájem, patřila mapa turistických cílů Jihočeského kraje a Horních Rakous.

Dále to bylo DVD Jihočeský kraj – region zážitků a soubor tématických brožur, přibližujících lázně, památky a cyklotrasy na jihu Čech.
V Brně byl také představen průvodce Novohradské hory. Jde o poslední jihočeský svazek v rámci Zelené edice. Průvodci je tak pokryt celý region, včetně Písecka.

Brána na jih Čech

V rámci jihočeské expozice se v Brně představil také Písek prostřednictvím kanceláře destinačního managementu Písecko – brána do jižních Čech. „Vedle základní nabídky ubytování a dalších služeb jsme sem přivezli brožuru Zajímavosti Písecka nebo mimořádně zdařilý Kulturní kalendář 2008 sestavený ze starých fotografií města,“ připomněla vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MÚ v Písku Ludmila Koštová.

Přímo na brněnském veletrhu se uskutečnil křest a představení hned několika jihočeských turistických produktů. Byla mezi nimi i publikace Z Písku po stopách Dobrého vojáka Švejka. Kmotrem byl krajský radní Pavel Pavel.

„O brožuru byl na veletrhu mimořádný zájem. Turisté zde mají k dispozici náměty na výlety po stopách Švejkovy anabáze. Brožura je oživena citáty z Haškovy knihy a ilustrována dobovými fotografiemi a kresbami Josefa Lady,“ uvedla včera po návratu z Brna vedoucí oddělení cestovního ruchu MÚ v Písku Edita Kučerová.

Kompletní texty, včetně anglické a německé mutace, jsou zájemcům k dispozici na webových stránkách Infocentra Písek. Na tématu Švejkovy Budějovické anabáze jako turistickém produktu budou Písečtí dále pokračovat.

„Chceme přitom spolupracovat s obcemi zmíněnými v románu Jaroslava Haška. Na jaře by se měla uskutečnit schůzka zástupců těchto obcí v Písku nebo Putimi,“ dodala Edita Kučerová.

Na závěr turistické sezony se uskuteční Švejkovy jihočeské víkendy. Začnou 22. srpna na pražském smíchovském nádraží a skončí Švejkovým vlakem na trati České Budějovice – Plzeň.

Domácí a zahraniční turisté se v nadcházející sezoně mají tedy na co těšit. Ti, kteří se na rozvoji cestovního ruchu podílejí, si naštěstí včas uvědomili, že jen památky a krásná příroda už dávno turistům nestačí. Chtějí kvalitní ubytování a další služby, ale také různé sportovní, kulturní a společenské programy.

Akce spojené se Švejkem na Písecku a v celém jihočeském regionu takovou možnost nabízejí.