Je to paradox. Seznam volných míst nabízí v historii nejvíc pracovních možností a přitom nezaměstnaných v začátku roku prudce přibylo.V evidenci úřadu práce jich bylo 1857, přitom v prosinci se přihlásilo více než tři sta nových uchazečů.

Projekt Nová Šance skončil

Podle vedoucího oddělení trhu práce ÚP v Písku Jiřího Drába k tomuto výsledku přispělo ukončení projektu Nová šance, který umožnil pracovní uplatnění znevýhodněným osobám. „Projekt nabídl práci lidem se zdravotním handicapem, obyvatelům odlehlých míst, pro které je problém dojíždění, nebo také matkám s malými dětmi,“ konstatoval Jiří Dráb.

Program, který zaměstnal lidi v místě jejich bydliště, byl dvouletý a skončil v listopadu. Do evidence se nyní tedy vrátilo téměř dvě stě lidí, kteří znovu budou řešit své uplatnění.

Proti 1857 nezaměstnaným stojí 1119 volných míst. Na jedno volné místo připadá 1,8 uchazeče, zatímco před rokem touto dobou to bylo 3,9 lidí na jedno místo.

Na ÚP převažují dělnická místa

V nabídce práce převládají místa dělníků při obsluze linek. Právě tyto profese by potřebovala obsadit například společnost Faurecia v písecké průmyslové zóně. Ještě letos tu podle vyjádření personální ředitelky Stanislavy Stoklasové plánují zvýšení počtu pracovníků minimálně o 500. Nábor společnost organizuje po celé republice.

„Chceme také rozvinout úzkou spolupráci se školami a podílet se na ovlivnění systému vzdělávání a zájmu školáků o technické předměty, které mají velkou budoucnost,“ uvedla jednu z priorit Faurecie Stanislava Stoklasová.