První tři kalendářní dny marození zadarmo a následné snížení nemocenské. Ta nyní činí šedesát procent z denního vyměřovacího základu od čtvrtého do třicátého dne pracovní neschopnosti, šestašedesát procent od jedenatřicátého do šedesátého kalendářního dne a dvaasedmdesát procent od jedenašedesátého dne pracovní neschopnosti. To jsou novinky, které zcela určitě ovlivní myšlení lidí při uplatňování pracovní neschopnosti. Zejména pracovníci s vyššími příjmy tuhle redukci citelně pocítí, ale tak tomu bylo i dříve. Právě tato příjmová skupina proto volila raději řádnou dovolenou než nemoc. Některé firmy dokonce motivovaly svoje zaměstnance jakýmisi odměnami, pokud po nějaký čas nemarodili.

Nezákonné

Tahle praxe, tedy jakýsi zdravotní bonus, byla ale nezákonná, protože zdravotní stav zaměstnance nemůže být ukazatelem při vyměřování mzdy. Firmy ho proto opustily.

„V naší firmě jsou nyní všechny variabilní příplatky, tedy prémie, odměny a další, přísně vázány na dobu, kterou zaměstnanec skutečně odpracuje. Všichni naši lidé mají dovolenou delší o pět dnů, a to je hlavně proto, aby mohli dovolenou využít při krátkodobé nemoci. Nemusí proto třeba při lehkém nachlazení k lékaři pro neschopenku a mají možnost vyřešit tento problém dovolenou. Pak samozřejmě o žádné peníze nepřijdou,“ řekla personální specialistka firmy Schneider Electric v Písku Olga Procházková. Podobné informace dala našemu Deníku rovněž personální ředitelka firmy Faurecie Stanislava Stoklasová.

Jen za práci

„Za plnění pracovních úkolů dostává každý náš pracovník mzdu, která se dělí na dvě části. Pevnou a variabilní. U té variabilní je každý hodnocen za výsledky celého kolektivu. Pokud se tedy celý měsíc nepodílí na výsledku, nenáleží mu samozřejmě právě ta variabilní část. V případě nemoci kratší je výpočet variabilní části poměrný délce pracovní neschopnosti. Našim lidem ale kromě výběru dovolené povolujeme kompenzovat krátkodobou nemoc přesčasy, samozřejmě nařízenými. Pracovník se může rozhodnout, zda je chce proplatit a nebo vybrat při likvidaci nějakého svého drobného zdravotního problému,“ uvedla Stanislava Stoklasová.

„Ekonomickým vydíráním nutí lidi, aby si místo nemoci brali dovolenou nebo, aby raději nemoc přechodili. To se ale může každému hodně vy〜mstít,“ ohodnotila situaci jedna anonymní pracovnice.