Již delší dobu bylo v obci veřejným tajemstvím, že zdejší lázeňské sanatorium bude mít nového majitele, který po mnoha letech izolace lázní od společenského života obce je chce znovu otevřít proveřejnost. Od začátku roku se tyto zvěsti staly realitou.

„Původní představa byla vytvořit velké wellness centrum, ale vzhledem ke zdejší lázeňské tradici jsme nakonec zvolili kompromis lázní plus wellness,“ říká Jiří Landa, spolumajitel lázní ze společnosti Lázně Hotel Vráž.

Zámek do původní podoby

„Rádi bychom vrátili zámek do původní podoby, zvláštějeho interiéry, ovšem s přizpůsobením požadavkům moderní doby,“ upřesňuje záměry Jiří Landa. Podle jeho slov chtějí noví majitelé klást větší důraz na sportovní a kulturní vyžití jak pro své klienty, tak i pro místní a turisty. V zámku by se měly konat školení i svatby.

„Lázně pro pacienty i veřejnost otevíráme od 1. února, tedy zámeckou kavárnu a park. Restauraci pak od 1. dubna. Lidé vedle bazénu a sauny mohou využívat rovněž lázeňské procedury. Chceme otevřít také půjčovnu kol,“ dodává.

Klimatické lázně

Podle jeho slov chtějí lázně ve Vráži získat statut klimatických lázní. „Mikroregion, kde se lázně nachází, je hodnocen jako podhorský s velmi zdravým klimatem a nízkými emisními limity. Uvědomujeme si ale, že se musíme orientovat především na kvalitu a výběrovou klientelu. Jsme malé lázně a nemůžeme konkurovat Třeboni nebo Bechyni,“ míní Landa.

„Chceme být lázněmi spíše rodinného typu, kde se orientujeme na individuální přístup ke každému pacientovi,“ doplňuje výkonná ředitelka lázní Lenka Dudová.

Lázně by se podle Landy chtěly stát rovněž kulturním centrem, kde nebudou chybět vernisáže výstav, koncerty či plesy. Připraveno je sochařské sympozium v zámeckém parku. Spolupráci lázně navázaly také se sdružením Horizont z Písku.

Spolupráce s obcí

Vedle těchto aktivit chce lázeňské sanatorium obnovit spolupráci s obcí a společně pořádat obecní plesy či koncerty v zámecké kapli, kde by mohl znovu vystupovat Klub dětí z Vráže. A to možná už na Velikonoce.

„Žádné spolupráci se nebráníme. Zatím ovšem k žádné schůzce nedošlo. Teprve až s novým majitelem budeme jednat, tak se můžeme domlouvat na konkrétních věcech,“ říká starosta Vráže Petr Novák.