Mladiství, nebo dokonce nezletilí s brokovnicemi v rukou. To není scéna z nějakého akčního filmu ale obraz, který bude možné spatřit možná už na jaře na střelnici Provazce. Od počátkuletošního roku totiž zahajuje ve městě svoji činnost Regionálnísportovní centrum mládeže Českého střeleckého svazu.

Výchova sportovních střelců

Smyslem jeho činnosti bude vyhledávat a vychovávat sportovní střelce z brokových zbraní v disciplínách trap a skeet, tedy disciplínách olympijských. Svým způsobem se jedná o společnou záležitost jak pro myslivost, tak pro sportovní střelbu. Zejména s ohledem na tradiční výuku myslivosti budou proto zázemí střediskavytvářet Lesnické školy.

„Naše škola poskytla zázemí v podobě kanceláře pro státního trenéra Petra Zvolánka a hlavně sklad zbraní a střeliva. Ten totiž musí splňovat poměrně přísné parametry, a ty můžeme bez problémů vytvořit. Ostatně škola musí mít předpisově uložené i vlastní zbraně, takže už máme zkušenosti, včetně napojení na pult centrální ochrany“ řekl ředitel píseckých Lesnických škol František Bušina.

Sportovní centrum ale nebude sloužit jen lesákům, i když zájem z jejich stranyse dá předpokládat největší. Jedná se, jak už název napovídá,hlavně o sportovní střelbu a nábor se proto již v průběhu letošního roku uskuteční již na základních školách. Podle odborníků je ideální začít pracovats dětmi už od třinácti let i dříve, kdy lze už střelecké talenty vybírat do pozdějšího užšího výběru.

Plus pro střelnici byla i nadmořská výška

Regionální centrum se do Písku přestěhovalo z Trutnova. Tamní střelnice je totižvzhledem k vyšší nadmořské výšcea tedy i studenějšímu klimatu využitelná minimálně o dva měsíce méně než v Písku. Navíc v Písku je k dispozici velmi moderní myslivecká střelnice Provazce se střelnicemi pro disciplíny skeet a trap splňujícími mezinárodní parametry. Areál je ve správě Městských lesů.

„Střelnici budeme regionálnímu centru pronajímat podle předem dohodnutého harmonogramu a samozřejmě za finanční úhradu,“ řekl pracovník Lesů města Písku Milan Bláha, který má provoz střelnice Provazce na starosti.