Co mnozí předpovídali, se stalo. Poslední nájemce kulturního domu Petr Chval vypověděl před koncem loňského roku smlouvu o pronájmu.

„Výpověď je tříměsíční, takže bych kulturní dům měl spravovat do konce března. Plesovou sezonu ještě dokončím. Písemné stanovisko od radnice jsem ale dosud neobdržel. Při uzavírání smlouvy jsem navrhoval dobu nájmu na deset let. Jsem rád, že vedení města nakonec určilo smlouvu na dobu neurčitou. Předání domu by se mohlo uskutečnit i dřív, pokud by na to město přistoupilo,“ řekl včera Petr Chval.

Proč výpověď

A jaký je důvod výpovědi už po pěti měsících? „Jsou to rodinné důvody. Moje přítelkyně čeká dítě a budu se ženit. Musím změnit svoje priority, dám přednost rodině. Takhle jsem doma velmi málo,“ říká Chval, i když přiznává, že provoz takového zařízení je výjimečně energeticky i technicky náročný a problémy s technikou jistě jeho rozhodnutí ovlivnily.

Investice do rekonstrukce kulturního domu představovala částku 180 milionů korun. Tuto cenu hodně ovlivnilo nejmodernější technické vybavení. Slavnostně byl znovu uveden do provozu před třemi roky, 4. února 2005 večerem nazvaným Návrat do kulturáku.

Prvním nájemcem se stal HC Project, spolumajitel Luboš Hejpetr. Ten však po dvou letech skončil a kulturní zařízení převzal písecký podnikatel Josef Samec. Jeho smrtí loni v květnu skončil i pronájem, rodina nemínila pokračovat. Výběrové řízení vyhrál Petr Chval, který provozuje kulturní dům v Lišově u Českých Budějovic.
Kritika

Kritika od veřejnosti


Veřejnost provoz v posledním půlroce hodnotila kriticky. Nepodařilo se zprovoznit restauraci, v bufetu byla špatná obsluha, návštěvníkům byla v sále zima. Některé akce jejich pořadatelé přemístili jinam z důvodu vysokých poplatků.

Připomínky byly i k programu, pro veřejnost bylo pořádáno málo akcí. Petr Chval vlastně prostory pouze pronajímal, vlastní program nepřipravoval.
Své připomínky ke spolupráci s Petrem Chvalem má i František Říha, který tu dva a půl měsíce vykonával práci dramaturga. „Na některých věcech jsme se neshodli, pan Chval měl jiné představy o finanční odměně za práci, dodnes mi ještě dluží peníze,“ poznamenal František Říha, který z kulturního domu odešel už v listopadu.

Najde senový nájemce?

Tím, jak dál, kdo bude kulturní dům provozovat, se bude zabývat rada města na svém zasedání příští čtvrtek.
Včera se nám po celý den nepodařilo zastihnout místostarostku Evu Veselou, která má kulturu v náplni své práce. Své stanovisko sdělil místostarosta Vojtěch Bubník: „Samozřejmě bude naší snahou co nejdříve tuto věc vyřešit. Situace je neudržitelná, není možné, aby kulturní zařízení se špičkovou technologií nebylo využívané. V podstatě existují dvě varianty. Tou první, ke které já osobně se nepřikláním, je vyhlásit nové výběrové řízení na pronájem. Druhá možnost nabízí, aby se o provoz kulturáku postarala městská organizace. V úvahu přichází Centrum kultury nebo nová Sladovna.“

Písek není jediné město, které má problémy s provozem kulturního zařízení. Podobně je na tom například Tábor, kde je ve stejné situaci tamní rovněž draze zrekonstruovaná Střelnice, kterou místní nazývají malým Žofínem.