„Policie, opusťte úkryt a odhoďte zbraň!“ – Když se nic neděje, vbíhá do místnosti služební pes, za ním jeho pán a následně ještě dva policisté. Psovod donutí muže lehnout na zem. Tak začíná zásah policie v případě předpokládaného nebezpečí.

V zadní části budovy okresního ředitelství Policie ČR v Písku, která není přístupná veřejnosti a ani běžně policistům, se zásah nacvičuje.
Jeden z dvojice strážců zákona nasazuje muži dopadenému psem pouta na ruce, druhý se zbraní v ruce zajišťuje prostor, kdyby se objevil ještě někdo další. V jiném případě pes štěkáním označuje místo, kde se vetřelec schoval, když ho sám nemůže zadržet. Nejrůznější varianty si policisté vrývají do paměti při takzvaném zimním výcviku. „Obměna zásahu je nutná, aby si pes zvykal na nejrůznější prostředí a rovněž zasahující policisty nesmí nic překvapit. V reálu to může být otázka zdraví a možná i životů zasahujících,“ říká vedoucí výcviku Jindřich Durčák.

Práce policistů v objektu, kde může být ukryt pachatel, patří k nejnebezpečnějším, a proto musí být policisté připraveni na všechny eventuality. Takové případy se objevují stále častěji. Většina firem si už prodejní prostory či kanceláře jistí nejrůznějším signálním zařízením a zasahující policisté nikdy neví, zda jde o planý poplach či se někde za rohem skrývá nebezpečný člověk se zbraní v ruce.

„Za plné podpory ředitele jsme přistoupili na to, že ani jeden výjezd do objektu se nesmí odehrát bez služebního psa,“ dodal Durčák. Postup, který se praktikuje na Písecku, se osvědčil natolik, že písečtí instruktoři jezdí vyučovat tento způsob prověřování budov do všech okresů kraje.
„K této práci směřujeme rovněž současný výcvik psů. Dříve se upřednostňovaly pachové práce na stopě, nyní vedeme psy více k vyhledávání osob v objektu. Hodí se to nejen k zadržení případných pachatelů, ale i třeba při hledání ztracených starých nemocných lidí a dětí,“ řekl vedoucí píseckých policejních kynologů Jiří Dupal.