Poplatky za sběr, svoz, třídění a ukládání komunálního odpadu se od 1. ledna zvyšují na 456 Kč na osobu a rok. Je to o 36 Kč víc než platili občané Protivína dosud. Rozhodli o tom na svém posledním letošním zasedání protivínští zastupitelé.

„Navýšení by mohlo být ještě větší, cenový strop je v tomto případě 500 korun na obyvatele a rok a mnohé obce již na této částce jsou. Zastupitelstvo ale zvolilo mírnější variantu, jsme si vědomi toho, že od začátku příštího roku zasáhne občany velká vlna zdražování. Na druhé straně město nemůže donekonečna tolik doplácet na svoz a ukládání odpadu,“ vysvětlil rozhodnutí zastupitelstva starosta Jaromír Hlaváč.

V letošním roce budou náklady na odpadové hospodářství představovat částku čtyři miliony korun, na poplatcích se však vybere zhruba polovina. Pro příští rok se výdaje odpadového hospodářství předpokládají ve výši 4,4 milionu korun.

„Ani zvýšené poplatky však tyto výdaje nepokryjí. V ideálním případě by v příjmy z odpadového hospodářství spolu s poplatky od fyzických a právnických osob mohly dosáhnout tří milionů korun,“ doplnil starosta Hlaváč.

Jak na neplatiče

Někteří zastupitelé vyslovili obavu, zda se zvýšení poplatků výrazněji neprojeví na počtu dlužníků. V pětitisícovém Protivíně za letošní rok dluží 452 občanů, včetně dětí, celkovou částku 190 tisíc korun.

Počet dlužníků ale meziročně klesá, letošek je od zavedení poplatků před pěti lety nejlepší. Většina občanů uhradí své dluhy v náhradním termínu v následujícím roce. Na zlepšení platební kázně má vliv i osobní zkušenost občanů s důsledky platební nekázně. Poplatky se totiž navyšují o polovinu a exekuční náklady.

Město využívá k vymáhání nedoplatků daní všech možností, které mu zákon o správě daní a poplatků dává, a to včetně exekucí.

„Nejvíce občané využívají možnosti sestavení splátkového kalendáře. Případné exekuce provádí město samo, využití externích exekutorů by dlužníky neúměrně zatěžovalo a nebylo by vzhledem k výši jednotlivých dluhů ani vhodné,“ informovala vedoucí finančního odboru Městského úřadu v Protivíně Jaroslava Říhová.

Celkový nedoplatek od roku 2002 včetně navýšení je 481 tisíc korun.