Domácnosti produkují stále více pevného komunálního odpadu. Jeho svoz a ukládání stojíhodně peněz jak samotné občany, tak i města a obce.
Jednou z možností, jak výrazně ušetřit, je důsledné třídění odpadu.

Města a obcena Písecku s tím mají velmi dobré zkušenosti a tříděný odpad znamená pro ně také nezanedbatelný každoroční přínos do obecních pokladen. Společnost EKO–KOM obcím, se kterými má smlouvu,přispívá na systémy sběru, třídění a využití obalového odpadu.

Celkově mají ale Jihočeši co zlepšovat, kraj je až na 9. místěve výtěžnosti sběruodpadů, když každý obyvatel vytřídil v průměru 38,7 kg.

„Písečtí jsou mnohem ukázněnější.Na každého obyvatele okresu připadlo za loňský rok52kg tříděného odpadu.Lépe je na tom jen Prachaticko s více než třiašedesáti kilogramy,“ připomněl Milan Tomík z firmy, kteráspolu s krajským úřademorganizovala letošnísoutěžobcí a měst.

Mezi téměř pěti stovkamipřihlášenýchuspělytaké obce z Písecka.Cerhonice vyhrály v kategorii do 500 obyvatel, Milevsko,Záhoří a Minice byly ve svých kategoriích druhé.

„Přesvědčilijsme se, že tříděný odpad nekončí na skládce, ale dále se využívá. Dočetl jsem se dokonce, že se z něj vyrábějí vlákna, tak proč toho nevyužít a odpad dobře nezpeněžit. V rodině vytřídíme téměř všechno,“ uvedl Petr Machovec z Písku.