V nemocnici jsou jižinstalovány automaty, jejichž prostřednictvím pacient zaplatí regulační poplatek.I když některé nemocnice zatím s pořízením automatů váhají, z jihočeských jsou to strakonická ačeskobudějovická,v Písku je jeden automatumístěnu vchodu do areálu a druhý v prostoru mezi rehabilitačním a ortopedickým oddělením.

„Pacient po ošetření na ambulancikupon z automatu předá zdravotnímu personálu. Pokud se na provedený výkon poplatek nevztahuje, lze kupon využít při další návštěvě ambulance,“ uvedl ředitel Nemocnice Písek MiroslavJanovský.

Těm, kdo do ambulance přijdou bez kuponu, vydá po vyšetření sestra žádost o zaplacení poplatku a zároveň poradí, kde ho zaplatit.

I když automaty budouvydávat vedle třicetikorunových idevadesátikorunové kupony na pohotovost, týká se to pouze pohotovosti na nemocničních ambulancích.

„Jsme dvě rozdílné organizace. Pacient proto za ošetření na Lékařské službě první pomoci, což je ve všední dny v době od 18 do 22 hodin, v sobotu, neděli a ve svátcích od 8 do 22 hodin, musí regulační poplatek ve výši 90 korunzaplatitpřímo v naší ordinaci,“ vysvětlilvedoucí lékařpíseckého oblastního střediska Zdravotnickézáchranné služby Jihočeského kraje MUDr. Vratislav Němeček.

Pobyt v nemocnici

Platit se bude také za hospitalizaci, a to 60 Kč za den. „Pacient zaplatí částku v hotovosti při propouštění buď přímo na oddělení, nebo v pokladně nemocnice. Po dohodě může rovněž zaplatit do osmi dnů převodem na účet nemocnice,“ doplnil ředitel Janovský.

Praktičtí lékaři

O zakoupení automatů praktici většinou ani neuvažují, je to příliš velká investice.

„Regulační polatek bude vybírat sestra přímo v ordinaci a na požádání vydá pacientovi stvrzenku. Věřím, že si lidé brzy zvyknou chodit na vyšetření s drobnými tak, jako se to naučili například u automatů na parkování. Čas ukáže, jak se systém osvědčí,“ uvedl včera MUDr. Jan Staffa.