„Hlavním důvodem dnešního setkání je porušování základního principu na svobodný názor občana, protože na zastupitelstvu byly přímo sloučeny dvě otázky. Mé osobní angažování v kauze kaštanové aleje na Bakalářích a následně otázka prodeje našeho bytu,“ řekl Martin Zborník, organizátor demonstrace.

Jak jsme již informovali, rodina Zborníkova byla vyjmuta z 98 bytů, které si mohli občané Písku odkoupit do svého vlastnictví. „I když nakonec u našeho bytu nebylo přijato žádné usnesení, tak už to vnímám jako diskriminační,“ řekl Zborník a dodal: „Další žádost mám podanou a měla by být projednána na zastupitelstvu 31. ledna. Bude to takový test toho, kdo se chová demokraticky, a kdo nechová.“

Po přivítání „pozůstalých“ u improvizovaného řečnického pultu/oltáře se přítomnívydali na smuteční pochod mezi pařezy pokácených kaštanů v čele s Martinem Zborníkem, který nesl smuteční věnec, a pohřební kapelou.

„V současné době mi přijde naprosto neskutečné, že se propojují věci, které spolu vůbec nesouvisí. Co vím z oficiálních zdrojů, tak by takhle hlasování na zastupitelstvu probíhat nemělo a pan Zborník měl mít možnost se ke svému bytu vyjádřit. Přestože se dlouho hlásil, tak tu možnost nedostal. A to mě i v tomto počasí zvedlo ze židle a přišla jsem,“ sdělila Slávka Nejedlá z Písku, jinak krajská koordinátorka mateřských center Jihočeského kraje.

Z řad zastupitelů města se demonstrace zúčastnil také Ondřej Veselý (ČSSD), který uvedl: „Chci vyjádřit podporu panu Zborníkovi a všem, kteří se nebojí aktivně působit proti rozhodnutí města a vyjadřovat svůj občanský názor. Myslím si, že to, jak byl pan Zborník perzekuován zastupitelstvem města, je bezprecedentní krok. Je třeba ho odsoudit a postavit se proti němu. Věřím, že se pan Zborník a podobní lidé, kteří se zajímají o věci veřejné, nenechají odradit a dál budou aktivně působit.“