Od rybářů totiž kapři poputují do obchodní sítě v průměru za padesát osm korun kilogram, tedy bez marže obchodníků.

„V podstatě ovlivnily v letošním roce chov ryb a ekonomiku hlavně dvě skutečnosti. Počasí a ceny krmení. Velmi časný příchod léta minimální srážky způsobily kritický nedostatek vody na většině rybničných soustav. Někde hladiny poklesly dokonce o celý metr a pro ryby to znamenalo obrovské zmenšení životního prostoru a tedy i přírůstku. Naštěstí máme i rybníky s dostatečným přítokem, a tam ryby narostly do ideální hmotnosti pro náš trh,“ řekl ředitel Školního rybářství Protivín Václav Šrámek.

U nás totiž převažujezájem o ryby nad dva kilogramy, a ty budou protivínští prodávat nejen na sádkách ale letos opět u obchodního střediska Racel.

Kapry o menší hmotnosti prodali rybáři na export. Z celkové produkce protivínských rybářů, která je šest set tun kaprů, se na Písecku a Strakonicku prodá třicet tun, tedy pouhých pět procent.

Udržet už se ovšem nedala cena. Zdražení elektrické energie, pohonných hmot, ale zejména obilí, které je hlavní součástí krmení, na dvonásobek,se už muselo letos ve finále projevit.