Hned s prvními dnypříštího roku se na rodiny povalí vlna zdražování. Stříbrná sobota a neděle s přeplněnými obchodyvšak ukázaly, žerodinymoc na horší časy nešetří. A tam, kdesoučasný rozpočet domácnosti nestačí, lidé sahají k půjčkám, i když vědí, že je ještě ani o příštích Vánocíchnebudou mít splacené.

Oslovili jsme v supermarketech dvanáct zákazníků. Pět z nich potvrdilo, že si na Vánoce půjčili. „Zatím mám práci, takto určitěsplatím,“ tvrdil jeden z nich.

„Zákazníci se v nákupech nijak neomezují. Na odbyt jdou i velmi drahé vůně pro muže a ženy a luxusní dekorační kosmetika. Ale vděčnými zákazníky jsou děti. Utrácejí jen za drobnosti pro rodiče nebo kamarády, ale z každého dárečku mají radost,“ řekl majitel jedné z píseckých drogerií Jan Tomeš.

Velký zájem o drahé a luxusnější nádobí a vybavení do kuchyně potvrzuje majitelka další prodejny Alena Trčková.„Mnozí lidé dávají pod stromeček raději než několik drobností jeden kvalitní, i když drahý dárek,“ shrnula své zkušenosti z dosavadních předvánočních nákupů.

Majitelé zejména menších obchodů v centru městauvedli, že o „kovových“ nedělích nejsou takové návalyjako dříve. Zboží je dost, a tak zákazníci chodí nakupovat i v průběhu týdne.Stejně jako v předcházejících letech bude stejně dost opozdilců, kteří přijdoupředŠtědrým dnem.