Kolika za co se bude vybírat, je jasné už delší dobu, ale s blížícím se začátkem nového roku selidé stále více ptají, jakým způsobem budou platit. Nemocnice Písek už má pro ně konkrétní odpovědi.

„Při návštěvě ambulancí občan zaplatí regulační poplatek zakoupením lístku z prodejního automatu. Po ošetření tento lísteček předá zdravotnímu personálu. Pokud se na provedený výkon poplatek nevztahuje, lze lístek využít při další návštěvě ambulance,“ vysvětlil ředitel Nemocnice Písek Miroslav Janovský.

Automaty budou dva a budou umístěny u vchodu do areálu nemocnice a v prostoru mezi rehabilitačním a ortopedickým oddělením.

„Těm, kdo přijdou bez lístečku, vydá po vyšetření sestra v ambulanci žádost o zaplacení regulačního poplatku a zároveň poradí, kde ho zaplatit,“ dodává ředitel Janovský a zároveň uklidňuje: „Zejména senioři v počátcích by s obsluhou automatů mohli mít potíže, naši pracovníci budou připraveni jim pomoci. Neměly by být ani problémy s drobnými, automaty budou rozměňovat.“

Kdy a za kolik?

Poplatek za vyšetření v ambulanci v době od 7.00 do 17.00 hodin je 30 Kč a rozhodující je čas příchodu pacienta na ambulanci a ne čas ošetření. Za ambulantní vyšetření v čase od 17.01 do 6.59 hod. a v mimopracovní dny je ministerstvem zdravotnictví stanoven poplatek 90 Kč.

Lístek v automatu si pacient nemusí kupovat při preventivní prohlídce, jako je například vyšetření dětských kyčlí nebo prohlídka na gynekologii, dále v případě, že si jde pouze pro recept a nevyžaduje vyšetření, jde na dialýzu, pro poradnu si ale lístek musí koupit. Pokud bude pacient přijat k hospitalizaci, může lístek použít jindy, nebo mu peníze budou vráceny v pokladně nemocnice.

Platit nemusí rovněž ti, kteří jdou na odběry, rentgen, mamograf, rehabilitaci a k vyšetření na transfuzní službě pro dárcovství krve. Na gynekologii neplatí ženy s těhotenskou průkazkou. Od poplatků jsou zcela osvobozeni lidé v hmotné nouzi (musí mít u sebe potvrzení) a děti z dětských domovů).

Od 1. ledna příštího roku se zavádí také poplatek60 Kč za denpobytu v nemocnici.

„Pacient zaplatí v hotovosti při propouštění buď přímo na oddělení nebo v pokladně nemocnice. Po dohodě může rovněž zaplatit do osmi dnů převodem na účet nemocnice. U dlouhodobých pobytů delších než třicet dnů bude pacient platit vždy poslední den v měsíci,“ informoval Miroslav Janovský.
Nemocnice Písek poskytne ročně kolem 200 tisíc ambulantních vyšetření a hospitalizuje 15 tisíc pacientů.

„Předpokládáme, že polatky přinesou ročně kolem šesti milionů korun, což je zhruba 1,2 procenta příjmů. Tyto peníze budou investovány do péče o pacienty,“ uzavřel ředitel písecké nemocnice Miroslav Janovský.

Dá se ale předpokládat, že někteří lidé po odchodu z nemocnice peníze na její účet nepoukáží. Podle slov ředitele na možnou situaci již zareagovaly společnosti, které se zabývají vymáháním pohledávek a nemocnici nabídly své služby.