Bezmála dvě tisícovky myslivců v okrese mohou v tomto období přijít na čas o svůj zbrojní průkaz a tím i možnost držení zbraně. V horším případě může takové opatření trvat i několik let. Jedná se o případ, kdy kontrola na začátku nebo v průběhu honu či naháňky zjistí, že dotyčný lovec má v dechu alkohol.

„V loňském roce jsme vykonali více než dvě desítky takových kontrol a v pěti případech jsme provinilcům zadrželi zbrojní průkaz i zbraň. Letos jsme zatím vyjeli na kontrolu sedmkrát a jeden myslivec musel jít domů.

Viníků je méně

Prakticky ve všech případech se jednalo o takzvaný zbytkový alkohol, tedy minimální hodnoty, ale to na věci nic nemění. Zákon má jasné znění a je stejně tvrdý jako u řidičů,“ řekl vedoucí inspektorátu zbraní, střeliva, výbušnin a drog okresního ředitelství PČR v Písku Alois Kliš.

V případě pozitivní kontroly odevzdá lovec zbrojní průkaz a zbraň a obojí je mu vráceno třeba následující den. Přestupek ovšem policie nahlásí na příslušný městský úřad ke správnímu řízení a finančnímu potrestání. To opět jako u řidičů není malé. Pokud se stejného přestupku dopustí myslivec v období tří let dvakrát, následuje odejmutí zbrojního průkazu. Žádat o jeho vrácení může provinilec až po třech letech se všemi poplatky a zkouškami jako kdyby žádal poprvé.

Ani cestou domů

Zákon ovšem říká, že konzumovat alkohol nesmí držitel zbrojního průkazu ani při nošení zbraně. V praxi to znamená, že postižitelný je i lovec, který si dá po skončení honu skleničku a pak s flintou na rameni kráčí domů. Kontrolován může být kdekoli.