Průvodcem historií a využití piva v gastronomii byl Aleš Dočkal, spolumajitel restaurací Pivovarský dům a Pivovarský klub v Praze. Pořadatelem akce pak byla Miroslava Pitrová, vedoucí pobočky Šumava – Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

„Ve městech středověkého typu stávalo mezi hradbami kolem čtyřista domů, kde až dvěstěpadesát domů bylo právovárečných. Od začátku historie až do konce 19. století, kdy tzv. pivo plzeňského typu vytlačilo všechny jiné druhy, včetně pšeničného svrchně kvašeného piva. Toto tzv. bílé pivo se dříve využívalo jako surovina pro přípravu jídel, a my se k němu dnes opět vracíme,“ uvedl Aleš Dočkal.

„Na venkově a menších městech stále vidíme pivní lokál patriotismus, kdy lidé nedají dopustit na místní pivo, běžné v lidových reastauracích, a jiné druhy zavrhují. Jen na náměstích bývá plzeňské nebo budějovické,“ dodal Dočkal.

Podle jeho slov se hlavně v období komunismu držela cena co nejníže, a tak mělo pivo punc lidového až proletářského nápoje. Nyní je trh už prý připraven na to, aby se pivu vrátilo jeho původní postavení specifického nápoje i významné suroviny v kuchyni.

Přednášející připomněl, že na českém trhu je nyní k mání 480 druhů piv od konzumních po vysokostupňová a ochucená. Během setkání měli účastníci také možnost ochutnat pivní bylinný aperitiv, klobásy, králičí roládu a zvěřinové ragú na pivu, ale také pivní moučník s pivním krémem anebo palačinky s marmeládou z tmavého a světlého piva.

„Učím pivo jako takové a věřím, že mnoho informací z dnešní přednášky předám našim žákům. Zajímavé pro ně může být i seznámení s pokrmy, které jsou připravované s pivem,“ řekla Marie Bryndová, která na písecké SOŠ a SOU vyučuje předmět technologie potravin a stolničení.