Na právě otevřené mimoúrovňové křižovatce na Nové Hospodě začala ještě před příchodem zimy pracovat nová automatická meteorologická stanice.

Výhodou těchto stanic je především to, že v kterémkoliv okamžiku může pověřený pracovník Správy a údržby silnic v Písku zjistit, jaká je situace na vozovkách v okrese. Meteorologické stanice totiž nepřetržitě dodávají zprávy ze sledovaných oblastí o množství srážek, teplotě vzduchu, síle větru, ale také o teplotě povrchu vozovek a vlhkosti vzduchu. Program v počítači silničářů pak údaje přijímá a vyhodnocuje. Pokud se sejde několik údajů, které signalizují zvýšené nebezpečí (tvorbu námrazy ap.), spustí sám vizuální a zvukový alarm.

Silničáři se mohou rovněž napojit na meteorologické stanice většího rozsahu, kde získávají několikahodinové předpovědi, stejně jako ze specializovaných družic, z jejichž vysílání mohou zase pozorovat směr pohybu oblačnosti přinášející sníh nebo déšť.

Cenné zkušenosti

„Neocenitelné jsou zkušenosti našich řidičů. Dobře ví, která místa jsou opakovaně nejvíce ohrožena, například kde jsou mrazové kotliny,“ řekl Jaroslav Kozák, ředitel Správy a údržby silnic v Písku.

„Na Nové Hospodě očekáváme velmi intenzivní provoz, a proto jsme na zimní údržbu dostali pro tuto lokalitu nový sypací vůz, který se bude věnovat jen tomuto silničnímu uzlu s přilehlými komunikacemi,“ uvedl dále Kozák.

I přes všechny tyto skutečnosti může nastat situace nezvládnutelná. Silný vítr a sněhová vánice dokáží zavát určitý úsek silnice rychleji, než ho silničáři dokáží uvolnit. Pak existuje poslední možnost, a to vyhlášení kalamity. Tedy situace, kdy je možné vozovku uzavřít.