Ondřej Horáček, 15 let, Ražice

Byla železná opona a omezené cestování. Téměř nic se nesehnalo, na vše se stály fronty. Svoboda tisku a slova víceméně nebyla, člověk mohl jít do vězení za jakýkoliv prohřešek proti režimu. Veškeré úspěchy se zveličovaly a neúspěchy se tajily.

Lenka Kardová, 18 let, Dolní Dobřejov

Nemohlo se do zahraničí, byla hlídaná jakákoliv vyjádření. Asi se žilo hůř, protože nebyla svoboda a nemohlo se podnikat.

Josef Fučík, 18 let, Mirotice

Byla to doba nesvobody, lidská práva nebyla dodržována a Sovětský svaz tu měl velký vliv. Byl tu nedostatek pro nás běžných věcí. Na druhou stranu lidé měli zaměstnání a asi i větší sociální jistoty. Nežilo se asi tak hekticky jako dnes.

Zuzana Kabátová, 19 let, Písek

Nesmělo se cestovat do ciziny a bylo těžké shánět různé věci. Dnes, když chceme, tak seženeme vše a můžeme si vybrat. Dřív byl třeba jeden druh pračky a čekalo se na ni hrozně dlouho. Dneska, když člověk nechce pracovat nebo práci nesežene, může být na podpoře, ale dřív to nebylo možné.

Radek Pasák, 19 let, Písek

Život byl snažší ve smyslu jistoty práce, bydlení, zkrátka sociálních jistot, ale zase to bylo vykoupené cenou za svobodu, protože tady skoro žádná nebyla.