Patrně zcela nejnižší nezaměstnanost v posledních letech se projevila v závěru října na Písecku. Obdobná situace je v celé republice.

Míra nezaměstnanosti 3,96 procenta představuje 1454 uchazečů o práci. „Tento výrazně snížený stav oproti minulosti způsobilo více vlivů, zejména však to je stále rostoucí počet pracovních příležitostí. V Písku má každopádně vliv průmyslová zóna a firmy, které zde působí. Zaměstnání zde našli nejen lidé z města a blízkého okolí, ale firmy je svážejí i ze vzdálenějších míst,“ zhodnotil současnou situaci vedoucí oddělení trhu práce ÚP v Písku Jiří Dráb.

V uplynulém měsíci opět přibylo zahraničních dělníků. U firem na Písecku pracují hlavně Slováci, Poláci, Ukrajinci, ale i větší počet dělníků z Mongolska. V těchto dnech už má vyřízené povolení také větší skupina Vietnamců, kteří posílí počty zaměstnanců například v ZVVZ Milevsko a rovněž v písecké průmyslové zóně.

„Pracuji několik měsíců ve Schneider Electric. Musel jsem změnit působiště, protože zanikl závod Kovosvitu. Sice jsem si nemohl zvyknout, ale jsem tu spokojen. Firma vyžaduje disciplínu, ale nabízí řadu výhod zaměstnancům,“ řekl osmatřicetiletý muž, který ale své jméno odmítl uvést.

Že někteří zaměstnavatelé obtížně shánějí pracovníky, potvrzuje seznam dlouhodobě neobsazených míst po dobu delší než dvanáct měsíců. Je jich více než dvě stě, hlavně strojírenské profese, dělníci na směnný provoz, dělníci pro stavební firmy, montážní dělníci, ale i řidiči autobusů či pro dálkovou dopravu.