Cena běžného másla se blíží ke čtyřiceti korunám, podražilo mléko, sýry, jogurty, pečivo. Přibudou i další druhy potravin. Chystají se úpravy cen piva.

Takové je zjištění zákazníků v obchodech. Už před koncem minulého týdne oznámila Madeta v Českých Budějovicích, že cena másla se razantně zvýší v příštím roce.

Podle sdělení jejího ředitele Milana Teplého by se máslo pro obchodníky mělo dodávat za 51,50 koruny. S přirážkou prodejců se tak vyšplhá na více než 60 korun. To se samozřejmě odrazí i v dalších výrobcích.

V prodejně na píseckém sídlišti Jih stálo včera Jihočeské máslo 37,90, houska z místní pekárny 2,50. „A to je zrovna teď, před Vánoci, kdy se peče cukroví!“ kroutila hlavou zákaznice ve zmíněné prodejně a porovnávala ostatní cenovky v regálu s mléčnými výrobky.

Agrární komora chystá leták, v němž chce spotřebitelům vysvětlit vývoj cen. Letáky v počtu milionu kusů by se měly objevit v polovině listopadu.

„Pokud zvyšujeme ceny zboží pro zákazníky, je to v důsledku rostoucích cen dodavatelů,“ sdělil Deníku Libor Kytýr ze společnosti Ahold Czech Republic, která provozuje řetězce Albert a Hypernova. Někteří obchodníci se dali slyšet, že budou dovážet máslo z Polska.

„Dříve se zdražovalo o haléře, o pár korun, teď to jde rovnou o desetikoruny. Blížíme se cenám v zemích Evropské unie, ale platy u nás zdaleka tak vysoké nejsou,“ konstatovala starší paní z Písku, která si nepřála uvést své příjmení. „To by vám řekl asi každý, mne nejmenujte,“ dodala.

Také milovníci piva se obávají, že jejich oblíbený nápoj podraží. Některé pivovary už s úpravou cen začaly. Od začátku prosince se na to chystá Budějovický měšťanský pivovar, světlý gambrinus už se prodává za 10,30 místo dřívějších 9,90 koruny. Protivínský pivovar Platan zatím ceny drží na dosavadní výši.