Vzhledem k medializaci případu dvouapůlletého Ondřeje Kalovského, který ohluchl na následky pneumokoka (jeho rodiče založili občanské sdružení Nahlas, které upozorňuje na případy podobně nemocných dětí), a televizní reklamě propagující vakcinu prevenar se zvedla vlna zájmu o očkování rovněž na Písecku.

Propagace prevenaru, očkovací látky proti pneumokokovým onemocněním, dorazila i do Mateřského centra Kvítek.

Zájem maminek byl obrovský

Zde se konala přednáška pediatra Daniela Dražana z Jindřichova Hradce a Romana Hanzala, zástupce farmaceutické firmy Wyeth, na téma pneumokokových infekcí. Kvítek díky obrovskému zájmu maminek doslova praskal ve švech.

„Zájem o očkování proti pneumokoku se objevil hlavně po reklamě v televizi. Tato vakcinace je důležitá jako prevence těžkých případů zápalu plic nebo zánětu mozkových blan. Určitý zájem od farmaceutických firem tu je, ale vakcina je jako prevence opodstatněná,“ míní dětská a dorostová lékařka Jaroslava Hejnová.

„Největší zájem mají rodiče u dětí starších dva roky, kde stačí jedna dávka. Ta vyjde na necelé dva tisíce. Čím je dítě mladší, tím je očkování dražší, protože je nutné dát více dávek. U dítěte starého 5 měsíců to jsou 4 dávky, tedy necelých 8 tisíc,“ sdělil Ivan Macháček, pediatr z Protivína.

Z odborných i laických kruhů zaznívají hlasy, že jde více o lobby farmaceutické firmy Wyeth, produkující prevenar, než o skutečnou nutnost a potřebu očkovat plošně. Očkování proti pneumokoku doporučují lékaři zpravidla dětem s oslabenou imunitou a dětem, které trpí častými záněty ucha, jenž pneumokok v lehčích formách způsobuje.

U zdravých dětí podle odborníků očkování nemá význam, proto by se očkovat celoplošně nemělo.

Bude zavedeno plošné očkování?

Propagátoři očkování prevenarem usilují o to, aby se do dvou let zavedlo plošné očkování. To by státní kasu vyšlo na 400 milionů ročně. Tolik stojí nyní všechna plošná očkování dohromady. Hlavní hygienik to však zatím nenařídil.

V České republice jsou očkovány automaticky pouze děti z rizikových skupin. Těm očkování od 1. ledna letošního roku hradí plně stát. Částečnou úhradu zdravým dětem poskytují zdravotní pojišťovny.

Největší riziko nákazy pneumokem je do dvou let věku dítěte, zvýšené trvá do jeho deseti let. Nákaza se šíří nejčastěji v dětských a dalších společných zařízeních.

„Očkování by mělo být plošné nebo hrazené pojišťovnou. Do očkování proti pneumokoku bych ale šla. I když, co si dnes člověk nezaplatí, to nemá,“ sdělila Miluše Fenclová z Písku, maminka čtrnáctiměsíční dcerky.

U nás onemocní invazivními pneumokokovými chorobami až 300 dětí ročně. Nejzávažnější formy jako zánět mozkových blan, sepse či pneumokokové záněty plic mají na svědomí vysokou úmrtnost. Téměř 60 % všech případů dětí si do života odnášejí trvalé následky v podobě mentální retardace, epileptických záchvatů a ztráty sluchu. Mírnější formy mohou způsobit záněty středního ucha a jiná infekční onemocnění.