O zhruba jeden a půl milionu korun okradl obec Temešvár její bývalý starosta Martin Dráb. Před soudem opakovaně stanul letos v květnu, ale obhájce vyrukoval s tvrzením, že se vlastně jedná o nemocného člověka, který nedokáže odolat sázkám a který se tedy musí jako patologický hráč léčit. Jednání bylo odročeno s tím, že soud potřebuje znalecký posudek od psychiatra, a od té doby se nic neděje.

Celý příběh tak vyznívá trochu tragikomicky. Dráb se do obce přestěhoval z Prahy a přesvědčil většinu občanů, že jedině on je tím pravým mužem na post starosty. Jakmile se ujal funkce, začal krást. Nejdříve půjčil dvě stě tisíc korun z obecní pokladny svojí manželce na rekonstrukci svého domu, pak začal vyrábět falešné faktury za nikdy nevykonané práce v lese. Peníze vybíral a údajně všechny prohrál v sázkách. Jedná se o zhruba 1 300 000 korun.

Za první podvod „vyfasoval“ u Okresního soudu v Písku jeden rok odnětí svobody s podmíněným odkladem na dva roky a úhradu dluhu. Krajský soud pak rozsudek změnil na devět měsíců.

Na obecní úřad nastoupil následně starosta Miloslav Staněk, který tuto funkci zastával už před Drábem a nyní se díval do prázdné obecní pokladny.

„Kdyby jen do prázdné. Obec měla ještě navíc dluhy třeba u firmy, která nám spravovala cestu, dlužili jsme i obci, kam naše děti dojíždějí do školy. V naší situaci nebylo možné pouštět se do jakékoli akce. Jediné co jsme udělali, byla oprava kapličky za sedm tisíc korun. Jinak jsme rádi, že máme na běžný provoz, tedy na osvětlení, likvidaci odpadů, vytápění úřadu a další nezbytnosti,“ řekl současný starosta.

Jak si ale povzdechl, občanům Temešváru se zdá, že orgány činné v trestním řízení snad více nahrávají Martinu Drábovi, než aby spravedlivým rozsudkem pomohly obci. Pro tu jsou jediným zdrojem příjmů daně a nájem ze sedmi bytů, které kdysi obec vybudovala v objektu bývalé školy.

Bývalý starosta sice prodává dům, ale jeho hodnota dluhy nepokryje. Přednost na vrácení peněz mají peněžní ústavy. A objevují se další věřitelé, o kterých dosud nikdo nevěděl.