Podle srpnového výběrového řízení má historickou Elektrárnu královského města Písku získat do nájmu dvojice podnikatelů Marek Anděl (nový předseda jihočeských zelených) a Robert Turinský (provozovatel dvou malých vodních elektráren v Zátaví).

Chtějí zrekonstruovat a provozovat památkově chráněné turbíny, rozšířit muzejní expozice a zřídit tu půjčovnu kol, úschovnu zavazadel a centrum ekologické výchovy.

Kdo co zaplatí?

„Zatím k dohodě nedošlo,“ sdělila Kateřina Sušická, vedoucí odboru rozvoje, investic a majetku města. Podle místostarosty Vojtěcha Bubníka se podnikatelé snaží získat od města peníze na rekonstrukci vnitřních prostor: „A o tom nebyla v zadání výběrového řízení nikdy řeč!“

Marek Anděl vysvětluje: „My jsme šli do výběrového řízení s tím, že tomu umíme vdechnout život, zajistíme náplň, lidi a vybavení, ale ne, že budovu opravíme. Není naše a město snad ani nemůže počítat s tím, že si nájemce na městský majetek vezme hypotéku!“

Anděl tvrdí, že dnes je v elektrárně opravený jen prostor, viditelný pro veřejnost: „Vše ostatní zůstalo tak, jak to bylo opuštěno s koncem socialismu a pak vypláchnuté povodní. “

Město oponuje, že si nájemce na úpravy prostor může sehnat grant. S tím počítal i další účastník výběrového řízení, nezisková společnost Regio Písek, která měla dosud od městských služeb v podnájmu muzejní část elektrárny.

Spor se týká i technického stavu turbín, které jsou podle podnikatelů poškozené. A vychází také najevo, že město na elektrárně dlouhodobě pro〜dělává téměř půl milionu ročně. Bylo to nutné?