Výběrového řízení na pronájem elektrárny se účastnila dvojice podnikatelů Anděl–Turinský, o.p.s. Regio Písek a Městské služby. Zvítězili podnikatelé, ale smlouva zatím podepsána není.

„Je tam zásadní závada na strojním zařízení. Jde o dost velké poškození, způsobené podle nás neodborným zásahem, a město by mělo vyšetřit, kdo to zavinil. Není to následek opotřebení, povodně, ani havárie,“ tvrdí podnikatel Robert Turinský. Podle něj i proto je výkon elektrárny nižší, než by mohl být.

Elektrárnu dosud provozovaly Městské služby. Náměstek Josef Hrádek v telefonu tvrdil, že zařízení je až na „zanedbatelné problémy“ v pořádku. Podrobnější rozhovor pro Deník ovšem odmítl.

„Já nejsem odborník na turbíny,“ říká místostarosta Vojtěch Bubník: „Pokud to od nich dostaneme písemně, tak budeme chtít vysvětlení od Městských služeb, a pak případně odborný posudek.“

Půl milionu ročně?

Zajímavé jsou finanční toky elektrárny, které nyní vycházejí najevo. Městské služby platily městu nájem 130 tisíc za rok. Podle mandátní smlou〜vy jim ovšem město zpětně každoročně proplácelo náklady přes půl milionu korun (v r. 2006 to bylo 584 000 Kč), které zatím nikdo nevysvětlil.

„Čistý prodělek města byl tedy více než 400 tisíc ročně,“ potvrdila vedoucí odboru rozvoje, investic a majetku města Kateřina Sušická.

„I proto bylo vyhlášeno výběrové řízení,“ tvrdí Vojtěch Bubník: „My nevíme, kolik taková údržba stojí.“ Městské služby přitom podle Sušické dostaly téměř 600 tisíc i za letošek, kdy muzeum provozovalo Regio a do údržby technického zařízení se údajně neinvestovalo téměř nic.

Podivné hospodaření

Kromě toho elektrárna samozřejmě vyrábí elektřinu. Za rok 2006 byl zisk z ní 415 000 Kč. Martin Anděl a Robert Turinský tvrdí, že kdyby bylo zařízení správně udržováno a rekonstruováno, mohla elektrárna v minulých letech vyrábět více elektřiny za více peněz, o které tudíž bylo město ochuzeno. Hospodařily Městské služby s městským majetkem ekonomicky? „To my v tomto okamžiku opravdu nevíme,“ sdělil Vojtěch Bubník.

Jak je vůbec možné, že dosud Městské služby tvrdily, jak je provoz elektrárny prodělečný, a o provoz muzea neměly vůbec zájem, a v srpnu pak šly do výběrového řízení s tím, že chtějí elektrárnu bez jakéhokoli příspěvku od města? „To se musíte obrátit na Městské služby,“ řekl místostarosta.

„To je věc konkurence – věřím, že když se najde zájemce o provoz městského hřbitova, tak tam třeba náklady Městských služeb také o půlku klesnou,“ míní Kateřina Sušická.

Informace? Žádné!

Energetik Městských služeb Petr Šejnoha Deníku nejprve informace o finančních tocích a uskutečněných opravách v elektrárně přislíbil.

„Na poradě jsem dostala příkaz, že pokud bude někdo chtít jakékoli informace k městské elektrárně, tak žádné informace poskytovat nebudeme,“ sdělila včera tisková mluvčí Městských služeb Iva Kárová.