Krátce před polednem dorazil do píseckého Domova mládeže autobus plný postav v zelených kombinézách – vojačky a vojáci z Bechyně hráli „evakuované“ obyvatele obcí zasažených radiací, která unikla při rozsáhlé havárii v Jaderné elektrárně Temelín.

Na místě byli připraveni policisté, městští strážníci, dobrovolní i profesionální hasiči, hygienik, krizová intervence organizace Adra (psycholog) a dobrovolníci z Českého červeného kříže. A oběd.

Lukáš Nebes, předseda městské organizace ČČK, akci zhodnotil: „Procvičili jsme si spolupráci s hasiči a práci s větším počtem evakuovaných osob. Je pravda, že naplánované cvičení se značně liší od reálu. Asi by stálo zato prověřit akceschopnost skutečně nečekaným poplachem.“

„Neplánované svolání členů štábu cvičíme každoročně, teď šlo ale především o koordinaci všech složek v celokrajském měřítku,“ vysvětlil místostarosta Vojtěch Bubník, který krizovému štábu velel.

Včera odpoledne dostal protokol od rozhodčích z Plzně a z krajského úřadu, z něhož vyplývá, že Písek prošel dvoudenní prověrkou úspěšně.

Jak předejít panice

„Přišli jsme samozřejmě na různé problémy, které se musí řešit. Ne všechny je ale možno zveřejnit,“ vysvětlil místostarosta: „Větší pozornost musíme věnovat třeba tomu, kdy a jak informovat občany. Jak předejít panice, která může stát i zbytečné životy, a přitom vše důležité oznámit včas.“

„Tak do měsíce by nám mělo z Českých Budějovic přijít podrobné vyhodnocení našich postupů. Bude se jím pak zabývat bezpečnostní rada města, která bude zasedat v prosinci,“ sdělil Aleš Kudlák, který má na městském úřadu na starost krizové řízení.