„Písek patří rozhodně do trojky měst s nejdražšími byty na jihu Čech, spolu s Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem,“ říká makléř firmy Reality Grégr David Vostarek. Cenu bytů přitom podle jeho slov navyšuje, vedle stále vysoké poptávky, malebnost města, blízkost lesa odkudkoliv a dostupnost služeb. Jak vypadají ceny bytů 3+1 o výměře 65 metrů čtverečních?

„Hodně nám zvedla ceny bytů rozrůstající se průmyslová zóna,“ tvrdí Vostarek a dodává: „Největší poptávka je teď po bytech do 1,5 milionu, ty ale bohužel nejsou v nabídce. Trh se staršími byty se takřka zastavil. Lidé si byty často drží a pronajímají v domnění, že za pár let je dobře prodají. Ceny se ale už příliš zvedat nebudou. I když za pár let mohou prodat byt za dva miliony, tak bude mít stále reálnou hodnotu dnešního milionu a půl, protože se zdražuje všechno.“

„Nejdražšími lokalitami v Písku jsou Logry, kde i třicet let starý byt vychází na 2 miliony a lokalita Za kapličkou, kde starší zděný byt stojí 1,7 milonu. Nejlevnějším místem je sídliště Portyč, kde byt v paneláku vyjde na 1 až 1,3 milionu,“ uvádí ceny Radka Matošková z realitní kanceláře Rako–reality.
Jen pro srovnání v sousedních o něco menších Strakonicích, kde je oproti Písku nová výstavba velmi zanedbatelná, stojí byt v paneláku 1,3 milionu kdekoliv na sídlištích a 1,5 milionu ve zděných domech.

V jakých cenových relacích se pohybují nové byty? Za příklad může posloužit opět 3+1 o výměře 65 metrů čtverečních.

„Když pominu nástavby, tak jediný projekt, o kterém vím ve Strakonicích, je bytový dům u sídliště Mír, kde se cena pohybuje kolem 24,5 tisíc za metr čtvereční, což vychází na 1,59 milionu korun,“ uvedla pracovnice realitní kanceláře ze Strakonic, která si nepřála být jmenována.

Naproti tomu v Písku je situace zcela opačná. Podle realitních makléřů, tomu není tak dávno, kdy v Písku byla nouze o práci a byty ve Strakonicích byly dražší. K zvratu přispěl velkou měrou právě rozvoj průmyslové zóny. Přestože se v Písku staví o sto šest, poptávka převyšuje nabídku a vytváří tak tlak na byty. Stále se ale podle zástupců z realitek staví málo bytů.

„V Písku se cena pohybuje od 24 do 31 tisíc za metr čtvereční, tedy 3+1 o výměře 65 metrů čtverečních by vyšel na 1,56 milionu, respektive 2 miliony,“ řekl David Vostarek z firmy Reality Grégr.

„Řada mladých odchází z Písku do Prahy za lepší prací i výdělky, přesto si myslím, že mladým rodinám bych pro výchovu dětí doporučila mnohem více Písek,“ uzavírá Radka Matošková z Rako reality v Písku.