Od října, kdy začala kampaň "Ukradli vám mobil? Zablokujte jeho použití!", si na obvodní oddělení policie v Písku přišlo zqblokovat mobil pouze šest lidí.

"V systému se blokace objeví do dvaceti vteřin. Pokud má někdo podezření, že nabízený mobil je kradený, může si to ověřit v našem registru. Mobilní operátoři by měli blokaci vytvořit do 24 hodin,“ říká Jaroslav Zeman, zástupce vedoucího obvodního oddělení Policie ČR v Písku.

Pokud dojde k zablokování IMEI, tedy výrobního čísla přístroje, je nefunkční a pro zloděje těžko prodejný. Telefon od té chvíle totiž nefunguje u žádného z tuzemských operátorů. Když se najde, lze ho ovšem zpětně odblokovat.

Budou lidé motivováni k tomu, aby mobil zablokovali, když k tomu, aby někdo nevolal z jejich čísla a kreditu, stačí blokace u jejich operátora?

„Když mi někdo odcizí mobil, je v mém zájmu, aby mi neodcizil další. Když ho půjdu zablokovat, nebudou mít pachatelé o tento druh zboží zájem,“ dodává tisková mluvčí OŘ Policie ČR v Písku Hana Moltašová.

Podle slov policistů lze blokaci odcizeného mobilu nahlásit na všech obvodních odděleních Policie ČR na Písecku, kde funguje nepřetržitá služba. Pro zablokování je nutné mít s sebou průkaz totožnosti a doklad o koupi mobilu s IMEI -výrobním číslem.