Čtrnáct psů nejrůznějších plemen, ponejvíce však německých ovčáků, se tu po dva dny snažilo získat druhý stupeň zkoušek pro stopařská práce. Polovina zúčasněných psů byla služebních, tedy v policejních službách, nebo u vězeňské stráže.

Speciální stopařský závod pořádala společnost TART Lišov. Takových společností je v republice čtrnáct. jihočeská patří s padesáti psy mezi nejpočetnější.

„V loňském roce tu zejména civilní kynologové usilovali o získání druhého stupně stopařských zkoušek, což znamená práci na stopě dvě hodiny staré, třetí stupeň získá pes, který splní práci na stopě staré čtyři hodiny. Jsou ale vyjímeční psi, kteří dokáží pracovat na stopě třeba dvanáctihodinové. Záleží ovšem hodně na druhu terénu a počasí. Psi také v rámci zkoušky vyhledávají mezi jinými předmět svého pána,“ řekl ředitel závodu, jinak velitel píseckých policejních psovodů, Jiří Dupal.

Zpestřením pobytu byla pak nesoutěžní zkouška ochrany svého pána. Při noční procházce v lese musel pes včas avizovat v okolí ukrytou osobu a avizací odvrátit tichý a záludný přepad.

Kynologických srazů se v minulosti účastnila zvláště píseckým známá kanadská čistokrevná vlčice Lupína. Překrásné ale nevycvičitelné zvíře se stalo maskotem srazů a jejím jménem je nazván i závod o putovní korbel. Letos sice Lupína se svým pánem nepřijela, ale přijel jiný maskot. Tím byla Červená Karkulka.