V historických prostorách kostela Nejsvětější Trojice v Písku se včera dopoledne konala první promoce absolventů Filmové akademie Miroslava Ondříčka. Bakalářský diplom z rukou rektora Davida Jana Novotného si v tento den odneslo 15 čerstvých bakalářů, pět dívek a deset chlapců.

Uvítání hostů se ujal Miloň Terč, ředitel Soukromé vyšší odborné školy filmové, který posléze předal slovo rektorovi Filmové akademie Miroslava Ondříčka Davidu Janu Novotnému. Ten apeloval na studenty školy, aby ve své práci ctili filmové řemeslo a odolali současným trendům „fastfoodové kultury“ – laciné zábavy, které je dnes všude plno.

Podle jeho slov je největší snahou školy, aby z žáků se stali mistři, kteří budou lepší nežli jejich učitelé, pak má všechno snažení profesorského sboru smysl.

Rektor filmové akademie David Jan Novotný posléze předal žezlo novému rektorovi, kterým se stal akademický architekt Jindřich Goetz.

“Pro mě to je takový snový den. Byli tam nádherní mladí lidé, tak suverénní a jistí. To naše generace nebývala. Tato škola má ještě jednu vzácnost, a to, že jsme svobodní, může se učit a říkat cokoliv. Absolventům bych přál, aby jim ta jiskra v oku ještě dlouho zůstala, a měli radost ze života,“ řekl patron filmové akademie, slavný kameraman Miroslav Ondříček.

„Specializuji se na audiovizuální tvorbu – na režii a scénáristiku, a rád bych se tomu dále věnoval. Chtěl bych ještě studovat, zkusím to na FAMU v Praze, ale asi počkám na Písek, protože se tu možná podaří otevřít magisterské studium,“ sdělil čerstvý bakalář Vítězslav Jandák z Prahy, jehož snem je natočit celovečerní film z druhé světové války.