VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do seznamů okroužkovaných ptáků přibylo přes dvacet jedinců

RAŽICE - Zhruba tři desítky zájemců přišly v sobotu dopoledne na hráz rybníka Řežabinec podívat se v rámci Evropského dne ptactva na odchyt a kroužkování.

8.10.2007
SDÍLEJ:

Stráček je starý lidový název strakapouda malého. Jednoho ze dvou letos odchycených exemplářů vymotává písecký ornitolog Milan Frencl, který se tábora na Řežabinci zúčastnil již devětadvacetkrát.Foto: Deník/Z. Jelenová

Tu pro veřejnost připravil zoolog Prácheňského muzea v Písku Karel Pecl. Ten si ale nedávno zlomil ruku, a tak mu přijel na pomoc ornitolog z Blatné Petr Louda.

V jemných odchytových sítích uvízlo dvacet drobných ptáků, převážně sýkorek. Nechyběly ale ani vzácnější druhy jako budníček menší a moudivláček lužní.

„Pro nás je velmi důležité, že mezi návštěvníky byla asi polovina dětí. Osvěta kolem ochrany ptactva a vlastně všech živočichů je nejúčinnější právě u mládeže,“řekl zoolog Pecl.

Rovněž se ujal odborného výkladu, při kterém seznámil přítomné nejen z historií rezervace, ale hlavně s historií a významem kroužkování. Při kroužkování se totiž nezaznamenává jen druh a místo výskytu, ale také váha, délka křídel a další údaje. Nové zpracování dat přes počítače například odhalilo, že někteří jedinci stejného druhu mají různě dlouhá křídla. Pak už bylo snadné odhalit skutečnost, že delší letky mají ti, kteří musí zdolat větší vzdálenosti při přeletu na zimoviště.

Kromě jiného se přítomní dozvěděli, že se pro různé výzkumy používají ke značení ptáků také takzvané límce na krk. Ptákům nevadí a lze u nich číselné údaje odečítat dalekohledem. To se používá zejména u labutí a husí. Pak lze sledovat ptáky bez jejich odchytu. U labutí třeba tento způsob odhalil vysokou úmrtnost mláďat, či neuvěřitelně rozdílné chování jedinců z jedné snůšky, tedy sourozenců. Stejně jako u lidí jeden z potomků neustále sleduje svoji matku, jiný se naopak stane doslova světoběžníkem a dokonce i vesele střídá svoje životní partnery.

8.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Reprezentační ples města Písku. Ilustrační foto

Reprezentační ples města Písku bude letos poosmnácté

Ilustrační foto

Požár komínu v Boudách způsobil škodu 15 tisíc

Vandal posprejoval odstavený železniční vůz

Protivín - Pětitisícovou škodu způsobil zatím nezjištěný pachatel, který si v noci ze 13. na 14. ledna vyhlédl na koleji v depu protivínského nádraží odstavený železniční motorový vůz.

Sára Saudková projevila zájem o želečský Špejchar

Želeč - Pro obrazárnu Špejchar byl loňský, jubilejní pátý rok existence, bezesporu nejúspěšnějším.

Ze skříňky kolegyni ukradla peníze

Písek - Písečtí policisté vyjížděli v pondělí 15. ledna po poledni do jednoho z místních obchodních domů, kde došlo ke krádeži peněz ze skříňky v šatně zaměstnanců.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>