V úterý dopoledne se v Palackého sadech sešli památkáři se zástupci města, aby posoudili vhodnost umístění nových multifunkčních plastik velryby a kočky v památkově chráněném parku.

Marie Pavlátová, která přijela plastiky posoudit jakožto zástupkyně českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu, zde vyslovila názor, že Kočíčka, pojmenovaná po své „adoptivní“ firmě Kočí, může na místě zůstat, ale druhá plastika bude zřejmě muset být odstraněna.

Jak nám sdělila místostarostka Hana Rambousová, Ateliér 2p zpracovává dva návrhy řešení přesunu plastiky do spodní části parku. „Jedná se o to, zda zachovat kompletní sestavu, nebo v parku umístit jen samotnou velrybu,“ vysvětlila Hana Rambousová. Další jednání se uskuteční 12. října.

„Jsem z toho rozladěná, připadám si tak trochu jako v Kocourkově, nejdůležitější ale podle mne je, aby tahle plastika zůstala jako kompletní koutek pro dětské hry, tak jak si to v anketě přála písecká veřejnost,“ sdělila nám bezprostřední dojem Magdalena Myslivcová, členka pracovní skupiny Za hřiště. To, že se velryba přesune na jiné místo, je sice podle ní mrháním peněz, ale z hlediska dětí je to asi jedno.