VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta kolem Jitexu po břehu Otavy je životu nebezpečná

PÍSEK - Čtyři velké informační tabule na břehu Otavy na začátku a konci topolové aleje u Jitexu budou informovat občany, že průchod kolem řeky je jen na vlastní nebezpečí. Pokácení stromů bude stát miliony.

12.9.2007
SDÍLEJ:

NEBEZPEČÍ. Topolová alej na břehu řeky Otavy se stářím stala procházejícím lidem nebezpečnou. Foto: Deník/Pavel Hubka

Stav jednotlivých topolů kanadských je doslova havarijní. Likvidaci třiceti stromů odsouhlasila Agentura ochrany přírody a krajiny v Českých Budějovicích. Jinými slovy, povolení ke kácení je pravomocné. Město má ale k dispozici zatím jen milion čtyři sta tisíc korun a potřebuje minimálně dvojnásobek.

„Porazit a zpracovat celou alej nebude žádná legrace a technologii kácení budeme konzultovat s odborníky z lesnické školy. Navíc má škola k dispozici lanovku, která by se při této akci na řece velice hodila,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Miloslav Šatra.

Vzhledem k rozloze korun a blízkosti objektů Jitexu by bylo možné použít odřezávání větví z plošiny, ale ta by musela být vyšší než dostupná sedmadvacetimetrová. Její zapůjčení obnáší náklady vyšší než dva tisíce korun na hodinu. Využití horolezců je vyložený hazard s jejich životy, a tak je nejreálnější kácení celých stromů směrem do řeky za pomoci silných traktorů a již zmíněné lanovky.

„Myslím, že bylo velikým štěstím, že silný poryv větru koncem srpna, který zasáhl i Písek, se topolové aleji u Jitexu vyhnul. Pokud by šel vítr směrem na Jitex, mohlo dojít ke značným škodám na majetku,“ dodal Šatra.

Po likvidaci aleje se musí vyfrézovat pařezy, cesta bude upravena osvědčeným způsobem jako třeba Sedláčkova stezka a hrana cesty blíže k řece znovu osázena.

Nejpravděpodobněji zvolí odborníci pro tvorbu nové aleje duby, konkrétně jejich pyramidální formu, která se nerozrůstá do šířky. Tyto stromy ale rostou pomalu, a tak je možné volit jako pionýrskou dřevinu javory, které by se později odstarnily. Uvažuje se rovněž o platanech.

12.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – pondělí 11. prosince 2017

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Mateřinku na Hradišti navštívil Mikuláš.
4

Mateřinku na Hradišti navštívil Mikuláš

Školní týden zahajují zpěvem

Písek - V Základní škole Jana Husa mají zajímavou tradici.

Cenu Spokojený zákazník Jihočeského kraje letos převzalo 17 podnikatelů

České Budějovice - Sedmnáct nejférovějších podnikatelů regionu získalo v pondělí titul Spokojený zákazník Jihočeského kraje 2017.

Děti i dospělí si užili adventní tvoření

Písek - Ve středu 6. prosince se v bývalých jeslích 11. MŠ sešlo přes 60 účastníků, dětí i dospělých.

Nadace Občanského fóra přispěla na dům U Slona

Písek - Historický měšťanský dům U Slona v Karlově ulici jeho majitel Josef Stach postupně rekonstruuje, aby byl opět ozdobou předmostí Kamenného mostu. Rekonstrukce je finančně náročná, a tak se za pomoci Spolku přátel Kamenného mostu snaží získat dotace.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT