Stoupající počet tragických nehod na silnicích pokládá otázku. Jaký smysl má tvrdší silniční zákon, který nemá kdo vymáhat?

Za loňské období od 1.7. do 31.8. 2006 (nový silniční zákon platí od 1.7.2006) se na Písecku stalo 203 nehod (2 usmrcení, 4 těžce ranění, 12krát s alkoholem). Za totéž období v roce 2007 bylo 223 nehod (3 usmrcení, 10 těžce raněných, 14krát s alkoholem). Podle policistů došlo ke zklidnění situace na silnicích až v srpnu a září 2007, kdy se lidé obávali ztráty řidičáků. Když zjistili, že není na silnicích tolik policistů, jako po přijetí zákona, otrnulo jim.
Nestálo by za to více lidských i finančních zdrojů investovat do dopravní osvěty?

„Besedy zaměřené na dopravní výchovu děláme většinou pro základní školy, které si o ně řeknou samy,“ říká Hana Moltašová, tisková mluvčí OŘ Policie ČR v Písku, která má na starosti také prevenci.

Podle jejích slov si školy v rámci svých předmětů dělají dopravní výchovu samy. „Mým úkolem je zjistit, jak na tom ta která škola je, a případně jim nabídnout konkrétní program,“ říká Moltašová, která tvrdí, že není v možnostech OŘ Policie ČR v Písku postihnout plošně všechny školy na Písecku a nabídnout jim kompletní dopravní osvětu.

Policisté se snaží o dopravní výchovu i na středních školách, kde se schází v diskusních skupinkách a reagují na konkrétní dotazy studentů. Vzhledem k tomu, že řadu nehod zapřičiní nezkušení mladí řidiči, a často pod vlivem alkoholu, je tato věková skupina vysoce ohrožená.

Dobrým příkladem může být kampaň Domluvme se, do níž se s Besipem zapojily skupiny Divokej Bill a Chinaski a doporučují mladým vyvarovat se alkoholu za volantem po noční zábavě.