Jménem skupiny Za hřiště, městské knihovny a o.p.s. Regio Písek přivítal Jiří Hladký v roli moderátora v sobotu v podvečer početný živý chumel dětí a jejich maminek, tatínků, babiček a dědečků. V Palackého sadech u nových dřevěných plastik vyvrcholila akce Město plné pohádek.

Většina rodinných týmů (celkem jich bylo asi sto) předtím absolvovala trasu městem, kde děti plnily úkoly na stanovištích pohádkových bytostí.

„Jak vlastně nová hřiště vznikají?“ – zahájil svou řeč místostarosta Vojtěch Bubník: „Mnohá hřiště neodpovídala normám, a město rozhodlo, že dá každoročně na nová hřiště dva miliony. A my tu máme strašně šikovné maminky, které si samy řeknou, co by se asi vám, dětem, nejvíc líbilo.“

Cesta do pohádky

„Myšlenkovým otcem“ Města plného pohádek je Miroslav Mašek, ředitel o.p.s. Regio Písek a člen skupiny Za hřiště: „Původním cílem bylo zviditelnění pohádkovníku, který tady máme už dva roky a skoro nikdo o něm nevěděl.“ Když v roce 2005 uplynulo 200 let od narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena, po Evropě se vysazovaly pohádkové stromy. I Písek tehdy jeden vysadil.

Jak Miroslav Mašek dodal, velmi dobře se podařilo „zviditelnění pohádkovníku“ spojit s termínem dokončení nových plastik velryby a kočky.

Za přítomné děti vystoupila „knihovnická“ dvojice Violka a Vojta: „Pohádkovník má kouzelnou moc. Všichni, kdo se ocitnou pod jeho korunou, mohou prožít krásné skutky, vítězství dobra nad zlem. Toho všeho se hojně dostává v pohádkách. V dnešním světě je to mnohem obtížnější.“

Firmu Kočí, která městu věnovala na jednu z plastik 145 tisíc korun, zastupoval Tomáš Kočí. U dřevěné kočky s klubíčky převzal od místostarosty Bubníka křestní list, poté rozlil dětem několik lahví dětského šampaňského a společně Kočíčku pokřtili. „Podobná hřiště tady chybí, jsem rád, že jsme udělali radost tolika dětem,“ řekl Tomáš Kočí.

Dětem se líbí

Akci Město plné pohádek zakončili svou pohádkou Písečtí loutkařiPodle místostarosty Bubníka mají originální plastiky oproti standardním hřištím i další funkce: „Mají obrovský význam pro rozvoj estetického cítění dětí – učí je, co je hezké.“

K tomu, že na čtvrtečním zastupitelstvu někteří zastupitelé vyslovili s novými prvky v Palackého sadech nesouhlas, místostarosta dodal: „Diskuse bude vznikat vždy a o vše, vzpomeňte si na spory o Eiffelovku v Paříži. Mně osobně se to líbí.“ Desítkám přítomných dětí zcela evidentně také.

Celé pohádkové odpoledne zakončily loutky Píseckých loutkařů.