Na území města je k dispozici pětačtyřicet výlepových ploch, které spravuje Centrum kultury. Poplatky za jeden plakát nebo oznámení se podle velikosti na týden pohybují od 10 do 80 Kč.

Přesto se město dlouhodobě potýká s nepovolenými výlepy. Plakáty a letáky se obvykle přes noc objevují na různých objektech, stožárech veřejného osvětlení a dopravních značkách, stále častěji také na autobusových zastávkách a domech v majetku firem a soukromých osob.

Za černý výlep hrozí bloková pokuta až tisíc korun na místě a až deset tisíc ve správním řízení. Město však chce přitvrdit. „Zejména se zpřísní tresty pro ty, kteří budou při nepovoleném výlepu přistiženi. Dostanou pokutu na horní hranici sazby,“ uvedla místostarostka Eva Veselá (ODS).

Při dopadení lidí, kteří plakáty vylepují mimo určené plochy a bez vědomí majitelů nemovitostí, pomůže také městský kamerový systém. „Díky kamerám se nám podařilo odhalit pachatele několika černých výlepů. Zejména se osvědčila kamera na Velkém náměstí, kde místem nepovolených výlepů je nákupní středisko,“ připomněl zástupce velitele Městské policie v Písku Martin Opava.

Dalším opatřením je okamžité znehodnocování vylepených plakátů a letáků, o které se postarají pracovníci městských služeb. „Budeme obcházet lokality, kde se černý výlep objevuje nejčastěji, a budeme rovněž reagovat na oznámení občanů,“ dodala Eva Veselá.