Ražice nejsou v soutěži, kterou už od roku 1995 pořádá ministerstvo pro místní rozvoj, Spolek pro obnova venkova a Svaz měst a obcí ČR, nováčkem, mají modrou stuhu za rozvoj společenského života.

Mezi třiadvaceti obcemi přihlášenými do soutěže obsadily druhé místo Malenice na Strakonicku, o třetí se podělily Jankov z okresu České Budějovice a Radětice na Táborsku.

V amfiteátru, kde hostitel, obec Ražice, navzdory bouři a lijáku v předvečer setkání, připravil příjemné prostředí pro tuto slavnostní příležitost, ocenil vybrané obce také jihočeský hejtman Jan Zahradník.

Zvláštní cenu předal zástupcům obcí Brloh z Českokrumlovska za využití pozůstatků bývalého kláštera v Kuklově a Kadov ze Strakonicka za využití tamní tvrze.

Zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí byla z Písecka oceněna obec Horosedly a zástupci Záhoří si odvezli diplom pro místní knihovnu. Mezi šesti jihočeskými starosty, kterým byla udělena čestná uznání za osobní přínos pro rozvoj obce, je také starosta Přeštěnice u Milevska Miroslav Zíka.

Písecko v historii soutěže Vesnice roku má letos třetí prvenství v krajském kole. V roce 2002 to byly Bernartice a o dva roky později Kovářov, který dokonce získal prvenství v republice a úspěšně se umístil i v soutěži států Evropské unie.