I když ke konci uplynulého měsíce se nezaměstnanost mírně zvýšila, i na Písecku v porovnání s jinými roky je letos nejméně nezaměstaných za posledních téměř deset let.

Vedoucí oddělení trhu práce Úřadu práce v Písku Jiří Dráb vidí příčiny tohoto stavu v rozvoji ekonomiky. Větší počet pracovních míst přinesl do Písku hlavně rozvoj průmyslové zóny.

Na druhé straně však zaměstnavatelé pociťují velké problémy s obsazováním pracovních míst. Poukazují, že právě nové závody v průmyslové zóně pro ně představují konkurenci.

„Není to jen naše zkušenost. Ale hlavně náš obor, strojírenství, je na tom asi nejhůře. Nejen, že nemůžeme obsadit dělnická místa, ale chybějí už i technici, mistři,“ říká personalista a podnikový právník společnosti Vodohospodářské strojírny a slévárny,VOS Písek, Pavel Opatrný. Jak dodává ředitel podniku Vladimír Linhart, v poslední době už ani z úřadu práce neposílají nové zájemce, neuspěli ani s požadavky na rekvalifikaci.

„Potřebovali bychom přijmout tak dvacet zaměstnanců. Situaci částečně řešíme zaměstnáváním cizinců. Pomáhají si tak i jiné firmy,“ dodává ředitel Linhart.

Ve VOSu zaměstnávají Slováky a Maďary. Už sedmým rokem tu pracují dělníci soukromé firmy Zoltána Iványe, který má trvalé bydliště u Rimavské Soboty. Jak se svěřil, v Česku pracuje už patnáct let, je zde i s rodinou.

„Pobýval jsem na různých místech, pracoval u různých firem. Šel jsem sem za prací. Ale u nás na Slovensku už to začíná být podobné jako tady. Postavil jsem si dům, a tak se mi zdá, že je pomalu čas vrátit se zpátky, tady zůstat nehodlám. Nu co, budu mít chov dobytka a bude klid,“ říká Zoltán Iványi. Zná další, kteří sem také přišli s rodinou, pronajali si byty, i jednotlivci, kteří sehnali místo a lůžko na ubytovně.


„Z celkového počtu 1116 volných míst je 191 míst spojených s povinným povolením k získávání cizinců,“ upřesňuje počty Jiří Dráb z úřadu práce.
Agentury, které práci pro cizince zprostředkovávají, přivážejí i Rumuny, lidi z Moldávie a dalších zemí. Počty pracovníků z Evropské unie i dalších zemí vzrůstají.