Extrémní nedostatek vody způsobený zimou bez sněhu, suchým jarem a tropickými teplotami v létě zavinil třeba to, že rybníky lovené na jaře už zůstaly nadále po celý rok bez vody.

Ostatní jsou pak hladinami výrazně pod normálem, kvalita vody je vlivem malého průtoku horší a ryby trpí nedostatkem kyslíku. Nefunguje jim dobře metabolismus, nepřijímají potravu, a nepřibírají tedy na váze.

 

Musely jinam

„Některé rybníky, naštěstí jen menší, jsme museli slovit a obsádku přemístit jinam. Jednalo se ale především o násadové ryby, které přijdou do chovných rybníků až příští rok. Ryby při tomto stavu v rybnících živoří, v podstatě jen přežívají a přírůstky jsou omezené. Obdobná situace je i u jiných rybářských firem.Násadové ryby bude tedy pravděpodobně obtížné nakoupit a mohou být problémy s produkcí v příštím roce,“ řekl ředitel Školního rybářství Protivín Václav Šrámek.

Ve větších rybnících, kde žijí ryby tržní, není situace většinou tak špatná, ale i zde bylo zapotřebí odlovem na plné vodě snižovat stavy ryb. Těm zbylým tak rybáři zvětšovali v rybnících potřebný životní prostor, který potřebují ke zdárnému vývinu.

„Celková produkce naší firmy bude letos zřejmě menší, a to především z důvodu nižších kusových přírůstků, ale tuzemský trh to neovlivní,“ dodal ředitel Šrámek.

Podle jeho slov by vánoční trh měl být zásoben jak ve velikosti ryb, tak v jejich množství stejně, jako v minulosti.