Sedmdesát zvířat přijala v letošním roce Záchranná stanice živočichů Makov u Čížové. Ta patří do Národní sítě stanic pro handicapované živočichy a spravuje území okresů Písek a Strakonice. Letos přijala stanice pětačtyřicet zvířat z Písecka, v loňském roce byla rovněž většina z Písku a okolí. I proto patří mezi největší sponzory písecký městský úřad, který na záchranu zvířat pamatoval letos částkou 120 000 korun.

Jestli zná někdo dobře cestu z Písku do Makova, pak jsou to určitě písečtí městští strážníci. Velká část živočichů, zejména pak ptáků, které najdou ve stanici pomoc, pochází totiž z města. Zejména netopýři a mladé poštolky jsou ve služebním voze strážníků častými pasažéry. V loňském roce přijala stanice 165 jedinců, z Písecka jich bylo 110.

 

Tisíce dětí

V posledních letech se stanice stala doslova poutním místem. Tisíce dětí ze škol , ale i další stovky rodin a individuálních návštěvníků projdou ročně částí stanice přístupné veřejnosti. Z té se stala vlastně malá zoologická zahrada.

„Máme tu kolem padesátky zvířat pětadvaceti druhů, kde mohou zájemci kromě velmi atraktivních vyder vidět zejména ptáky. Nejvzácnějším z nich je kriticky ohrožený luňák červený, který se trvale poranil elektrickým proudem. Ve stanici zůstává pro potřeby ekologické výchovy,“ vysvětlil Libor Šejna.
Tu je zapotřebí neustále propagovat. Pokud totiž člověk najde zvíře v nouzi, musí se přesvědčit, zda se jedná o zvíře poraněné, nebo o mládě.

U poraněných zvířat je nejlépe obrátit se na stanici či městskou policii. Menší jedince mohou opatrně lidé odchytit sami, bezpečně uložit aby se nezranilo v dočasném příbytku a neprodleně naši záchrannou stanici kontaktovat.

„Ne všechna zvířata ale pomoc člověka potřebují. Srnčata a malé zajíčky, kteří se schovávají v nízkém porostu či nalezené v trávě, necháme na pokoji a rychle se od nich vzdálíme. Rodiče jsou většinou nedaleko. Mládě ptáka zvedneme ze země a dáme zpátky do hnízda, na římsu či nejbližší keř. Rodiče si ho brzy najdou a sami se postarají,“ poradil Libor Šejna.