I to byl jeden z důvodů návštěvy tohoto státního zařízení stínovým ministrem zemědělství Michalem Haškem. Kromě jiných ho doprovázel také poslanec za stejnou stranu Karel Kratochvíle, který v tomto státnímpodniku léta pracoval.

Jak poznamenal současný ředitel hřebčince Jan Pellar, zařízení pro řízený chov koní vzniklo vlastně v době feudalismu a jako státní přežilo bezproblémově všechny společenské režimy. To ale není jen specialita České republiky. Ve Francii mají státních hřebčinců devatenáct a v Německu šest. Navíc celý areál hřebčince s unikátní architekturou je národní kulturní památka.

„Pokud by návrh na privatizaci hřebčinců zazněl, mohu zodpovědně prohlásit, že sociální demokracie bude proti. Naopak se osobně budu snažit jako předseda poslaneckého klubu o to, aby hřebčince získaly od státu finanční podporu. Privatizace by zcela určitě nepřinesla vyšší kvalitu, naopak by z největší pravděpodobností znamenala ztrátu části národního bohatství, a to nevratně,“ řekl poslanec Michal Hašek.