Po evropském poháru, který se letos v květnu konal na Bezdrevu (zvítězilo české družstvo), to byl druhý největší závod tohoto typu v naší republice.

Na Selibovském rybníku letos soutěžilo celkem 26 letounů ve dvou kategoriích – akrobatické modely a makety skutečných letadel.

Sestava u akrobatických modelů je daná, všichni létají dvanáct povinných obratů. Při létání nad vodou je navíc napevno zařazené mezipřistání, které je i divácky jedním z nejatraktivnějších prvků. Létání maket má i část volitelnou, která má přiblížit skutečné letové podmínky původních letounů.

Zatímco v neděli už byla hladina rybníka téměř nehybná, v sobotu závodníkům počasí příliš nepřálo, tři z modelů dokonce nezvládly poryvy větru a skončily ve vodě. Modelář z Ústí nad Labem bude mít s opravou toho nejvíce poškozeného spoustu práce.

Vítěz kategorie maket Vratislav RejdaVratislav Rejda z Protivína, který zvítězil s modelem sovětského letounu Berjev Be 8 v kategorii maket a je hlavním pořadatelem závodu, o létání říká: „Já už to dělám skoro třicet let, je to zábava a koníček, nebo spíš pořádný kůň. Začínal jsem jako samouk a dnes tomu obětuji skoro každý víkend. Už se z toho ani nedá vystoupit.“