Novodobí zlatokopové z různých míst republiky zamířili v sobotu do areálu u řeky Otavy. Více než 130 se jich pokoušelo z nánosů na dně řeky narýžovat co nejvíce zlatinek a co nejlépe obstát v soutěži.

„Na rýžování rozhodně nikdo nezbohatne, zlatinky jsou skutečně miniaturní, na jeden gram zlata jich je třeba patnáct tisíc,“ říká jeden ze zakladatelů soutěže, archeolog Prácheňského muzea Jiří Fröhlich.

Ale občas se podaří i parádní kousek. Jan Chvosta z Písku našel den před soutěží kousek o velikosti špendlíkové hlavičky. Další člen Českého klubu zlatokopů Bohumil Toms připomíná ještě větší nálezy na dně jedné z šumavských řek. Konkrétní místa profesionální zlatokopové neradi prozrazují. Lokality se pak totiž stávají cílem doslova nájezdů hledačů zlata, kteří často bezohledné poničí okolní přírodu.

„Rozhýbejte pořádně pánve,“ zaznělo do povídání o pokladech v jihočeských řekách. To hlavní rozhodčí Vladimír Bláha, zvaný Bláža, zahájil XV. ročník soutěže v rýžování zlata. Mezi první skupinou profesionálů byla také Marta Fürstová z Hrobu a její synové Jiří a Vlastimil, už tradiční účastníci soutěže. Jiřímu se tentokrát nedařilo tolik, jako v předcházejících ročnících. Ale mnoho zlatinek v pánvi nenašel, zato ze dna Otavy vylovil plastového indiána.
Mezi soutěžícími nechyběla ani Jitka Pechová, úspěšná účastnice mistrovství republiky a světa v rýžování zlata.

Soutěžilo se ve třech kategoriích. Mezi profesionály byl nejúspěšnější se 40 zlatinkami Vladimír Reichel. Jen o tři zlatinky méně měli Zdeněk Medek a Milan Čurda.

Mezi amatéry vyhrál Jiří Pelc (32 zl.) před Ladislavem Kopičkou ml. (26) a Věrou Pelcovou (10). Kristýnka Zimová vyhrála s devíti zlatinkami dětskou kategorii. O druhé a třetí místo se podělili Lukáš Kozoň a Ondřej Záhorský.

Westernové jízdy předvedla Katka Šoltysová z Ranče U starýho kance.Zatímco na jednom břehu Otavy se soutěžilo, na druhém Obecní úřad Kestřany, který s Českým klubem zlatokopů soutěž pořádal, připravil doprovodný program. Vystoupili zde mimo jiné Jan Kryl a Zelenáči, diváci viděli i westernové jízdy.