Včera naměřily přístroje na meteorologické stanici v nedalekých Kocelovicích u Lnářů na Strakonicku v 11.15 hodin 15,8 stupňů Celsia, zatímco v Písku bylo ve stejném čase naměřeno už více, 19,1 stupňů.

Údaje o aktuální teplotě a ještě i další ukazatele lze snadno najít například na webových stránkách amatérské meteorologické stanice Písek (http://meteo.amut.net), které provozuje Pavel Tůma. Pořídil si vlastní přístroje na snímání těchto údajů.

„Sám jsem si chtěl vybudovat vlastní meteorologickou stanici, zkonstruovat čidla a ověřit jejich funkčnost.

V současnosti jsou data aktualizována každých pět minut. V archivu dat přístupném na internetu je možné data sledovat s odstupem jedné hodiny,“ řekl o své soukromé stanici Pavel Tůma.

Zároveň je u stanice umístěna i on line kamera s pohledem na město a oblohu nad ním.

 

Kam míří kamera

„Většina front s deštěm přichází od západu a tam právě je kamera nasměrována,“ sděluje poznatek Pavel Tůma.

A jaké údaje je zde možné přístroji zjistit? Vedle teploty, tlaku a vlhkosti ovzduší také sluneční svit, rychlost a směr větru, dešťové srážky, blesky a oblačnost.

Údaje z meteorologické stanice v Písku jsou k dispozici nejen na stránkách této stanice, ale i na několika píseckých webových strankách – Fotoklub Písek, Skautský oddíl 4. středisko, ePisek.cz a rovněž na stránkách sdružujících amatérské meteorology z celého světa.