O tom jsme hovořili s Jaroslavem Kučerou, ředitelem regionu Jižní Čechy a Vysočina, Čedok.

Které destinace a země letos vyhrávají u rekreantů - je to stále Chorvatsko, nebo se změnil výběr?

Chorvatsko u našich zákazníků již určitě nevyhrává. Je to dáno především komfortem cestování a cenových relací, kdy zákazníci „přesedají“ z autokarů a vlastních automobilů, kterými se nechalo dojet tak právě do toho Chorvatska či Itálie, a každý rok více a více cestují letadly.
Nezřídka pobyty letadlem i ve vzdálenějších zemích jsou výrazně levnější, než zmíněné Chorvatsko.

Chodí si ještě i nyní kupovat zájemci letní rekreace. Jaký je zájem o last minute?

Letní sezona u nás trvá až do konce října, neboť máme destinace, kde se letní pobyty kryjí se zimními, např.v Egyptě, termálních lázních…
Ale i například v Turecku jsou příznivé podmínky ke koupání až do konce října. Zájem o zájezdy na poslední chvíli také je, ale myslím, že „nejlepší léta“ prodejů v tomto systému jsou již za námi. Většina našich zákazníků, zvlášť jedná-li se o rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, raději vybírá, a podtrhuji slovo „vybírá“, dovolenou v předstihu na konkrétní termín do zařízení, které jim vyhovuje kvalitou a vybavením, cenou, polohou…
Většině lidí je již jasné, že „last minuty“ jsou doprodeje toho, co se neprodá a výběr je tak velmi omezen.

Do jaké nejvzdálenější země jste prodávali poukazy a kolik stál jeden?

Letní sezona se v drtivé většině odehrává ve Středomoří, takže zde se nejedná jen o nejvzdálenější místo za nejvyšší cenu. Na druhou stranu je nutné říci, že nároky některých zákazníků i pro oblasti Středomoří natolik stoupají, že není výjimkou nákup dovolených do velmi luxusních zařízení, jejichž cena snadno předčí cenu pobytu na druhé straně zeměkoule, kam se nejvíce cestuje především v zimě k teplým mořím do exotických destinací. Nabídka zimních pobytových zájezdů k teplým mořím se u nás právě teď připravuje a nové katalogy budou na pultech našich poboček začátkem září.
Zde budou k mání i velmi vzdálené destinace, ale vzhledem k charterovým dopravám a silnější koruně jsou každoročně tyto pobyty již cenově přijatelnější pro stále více zájemců, takže o nějakých závratných cenách nemůže být řeč ani zde.

V posledních letech přibývá lidí, kteří upřednostňují v létě vysoké hory. Je to i váš poznatek při rezervaci poukazů?

Ano, tento trend zde již několik let existuje. Zákazníci se hodně zájímají nejen o klasické pobyty u moře, ale i o aktivní trávení dovolených.
Z toho důvodu jsme uvedli na trh katalog nazvaný Hory, lázně, jezera, který nábízí právě tyto typy dovolených např. na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku. A to nejen týdenní, ale i prodloužené víkendy a ve všech cenových relacích.