"V loňském roce jsme evidovali 40 výherních automatů v devíti provozovnách, letos se počet zvýšil o čtyři. Dříve byly automaty v restauracích, nyní už jsou v Protivíně i samostatné herny, převážně na náměstí a hlavní ulici,“ informovala včera Marie Bláhová z finančního odboru MÚ.


Město vloni získalo z výherních automatů více než 1,8 milionu korun, z toho 770 900 Kč byl místní a 668 000 Kč správní polatek.
Na jedné straně je to příjemné navýšení rozpočtu, zastupitelé z toho však radost nemají a mnohé obyvatele pětitisícového města to přímo děsí.


„Na výherní automaty se nabaluje další trestná činnost, především experimentování s drogami a také krádeže. Stále více lidí se stává závislými, dostávají se do finančních a sociálních problémů. Důsledkem toho budou požadavky na nové sociální služby,“ připomněla vedoucí správního odboru MÚ Štefana Komrsková.


Zastupitelka za Sdružení nezávislých kandidátů, lékařka Marie Němečková navrhla omezit počet heren místní vyhláškou. „Možnost obcí zakázat herny na svém území zkoumá nyní Ústavní soud. Ale je to velmi složité, protože všechny protivínské herny jsou v soukromých objektech. Navíc, když zakážeme herny v Protivíně, lidé pojednou do Písku nebo Vodňan,“ tvrdí starosta Jaromír Hlaváč (ODS).


Město zatím sází především na prevenci. Strážníci budou pravidelně kontrolovat prostory, ve kterých jsou umístěny výherní automaty. Cílem je zamezit ve hře mladým do 18 let. O zvýšení dohledu bude vedení města jednat rovněž s republikovou policií.
Co nejdříve by se volnočasové aktivity měly orientovat i na neorganizovanou mládež, ve městě chybí zařízení, jako je nízkoprahový klub.