Vedra, která k nám dorazila z afrického kontitentu, pokračovala i včera a na některých místech je už situace vážnější. Začíná se projevovat nedostatek vody.

Včera byl nucen starosta Ostrovce Miroslav Vepřovský vyhlásit zákaz zalévání zahrádek a vyzval obyvatele k šetření vodou.

“Studny vysychají, odebírat vodu z obecního vodovodu začínají i ti, kteří dříve vystačili s vlastním zdrojem,“ říká ostrovecký starosta. Vlivem výpadku vody a velkého horka hrozil úhyn kuřat i ve zdejší líhni. Pomohli profesionální hasiči z píseckého sboru, kteří sem vodu dovezli.

Podobná situace si vynutila dovoz vody i v Květuši u Chyšek, kde se o pomoc postarali dobrovolní hasiči, stejně jako v nedalekých Ratibořicích, kde kropili hovězí dobytek.

V Písku alespoň párkrát za den se snaží trochu osvěžit vzduch pracovníci Městských služeb a kropí silnice a chodníky. „Kropení městských komunikací zajiš´tujeme v případě, kdy dva dny po sobě jdoucí přesáhne teplota třicet stupňů Celsia. Kropící vůz pojíždí ve třech okruzích, a to c cnetru města a na sídlištích. Centrum se kropí většinou pětkrát denně a sídliště třikrát,“ sdělila včera tisková mluvčí Městských služeb Písek Iva Kárová.

Osvěžení města tímto způsobem si vyžádá asi 64 kubíků vody, přičemž kapacita vozu je ásm kubíků. Komunikace vůz zkrápí pomocí trysek a ozonovačem, který vodu rozprašuje.

„Dnes před polednem mě před domem zastavila sousedka, která nemohla dojít do domu a vyjít schody do čtvrtého patra. Bylo jí na omdlení z vedra. Prý musela do města pro léky a nikdo nebyl na blízku. Sanitku volat nechtěla, stačilo, když jsem ji dovedla do jejího bytu a chvíli tam počkala, když se jí udělalo lépe,“ řekla včera o své zkušenosti se starší paní v sousedství Dana Nováková.

Rady či pokyny lékařů jsou jasné. Starší lidé by pokud možno neměli vycházet hlavně kolem poledne až do pozdního odpoledne.
Včera deset minut po čtrnácté hodině vystoupil sloupec teploměru v Písku na 33,6 stupně, předešlý den, přesáhl dokonce šestatřicet. Podobně tomu bylo i na ostatních místech Písecka.

Velká vedra se kupodivu dosud tolik neprojevila na kvalitě vody ke koupání. Podle posledních zpráv hygieniků zatím nebyl vydán zákaz koupání.
Jen pro návštěvníky tábořiště Vojníkov na řece Otavě stále platí upozornění na zhoršenou kvalitu vody a nutnost, zejména pro citlivější osoby, osprchování po koupání a neprodlužování pobytu ve vodě.