Starostové obcí z okolí Božejovic, které jsou předběžně vytipovány jako jedno z šesti míst pro budoucí trvalé uložení vysoceradioaktivních odpadů, a patří mezi ně i Chyšecko, se minulý týden obrátili s protestním dopisem na vládu a parlament.

Memorandum k problematice výběru místa pro hlubinné úložiště vysoce radioaktivních odpadů podepsali zástupci celkem 13 obcí a dvou občanských sdružení z okresů Písek, Tábor, Příbram a Benešov. Požadují v něm respektování jejich nesouhlasného stanoviska při plánování dalších průzkumných prací a takovou změnu atomového zákona, která by obcím zajistila větší pravomoci při povolování jaderných staveb.

„Petice proti úložišti na území zdejší lokality, zvané Božejovice-Vlksice, podepsaly v roce 2000, 2004 a 2006 stovky občanů. Žádost o vyřazení lokality z dalších průzkumů již v roce 2003 podpořilo 11 okolních obcí a měst a obě zdejší sdružení obcí, s umístěním úložiště na svém území nesouhlasí ani Jihočeský kraj. Úložiště svým usnesením odmítla zastupitelstva všech sedmi obcí v lokalitě, v pěti z nich navíc proběhlo místní referendum s jednoznačným výsledkem - proti úložišti se vyslovilo více než 95% oprávněných účastníků,“ uvedla Olga Černá za občanské sdružení Zachovalý kraj.

Od roku 2003 odpůrci úložiště každoročně pořádají protestní koncerty v Růžené u Chyšek. Letošní se konal v neděli 1. července a poslechnout sedlčanskou kapelu Second hand band si přišlo okolo osmdesáti lidí. Na místě měli možnost seznámit se s informačními materiály o úložišti a symbolicky – za pomoci kartiček s nápisem NE! – odstranit z obrázku místní krásné krajiny sudy s radioaktivním odpadem. Koncert pořádaly společně obce Nadějkov, Chyšky, Zhoř, římskokatolická farnost Chyšky a občanské sdružení Zachovalý kraj.